• 09-05-2024
  • Monitoring wizyjny
  • Paweł Będź

Kamery do zadań specjalnych – strefy zagrożenia wybuchem

AXIS Communications, jako lider na rynku CCTV, posiada bardzo szerokie portfolio produktów. Wśród dostępnych kamer są również i takie, które mogą pracować w strefach zagrożenia wybuchem.

Strefy zagrożenia wybuchem mamy trzy. Strefa 0, gdzie cały czas występuje atmosfera łatwopalna (lub strefa 20 gdzie występuje pył łatwopalny); strefa 1 (21 dla pyłów), gdzie czasami może wystąpić zagrożenie wybuchem oraz strefa 2 (22) gdzie normalnie nie pojawia się nic łatwopalnego w powietrzu, ale czasami może się pojawić na krótki okres czasu.

W tego typu obszarach kluczowe jest, aby urządzenia tam zamontowane nie spowodowały iskry (a co za tym idzie zapłonu/wybuchu). AXIS posiada w swojej ofercie kamery certyfikowane do pracy w strefie 1,21 oraz w strefie 2,22. Kamery AXIS są zgodne z wieloma różnymi normami (NEC, CEC, IECEx, ATEX i inne).

Jeśli natomiast mamy obszar typu strefa 2 (22), gdzie nie jest potrzebne aż takie zabezpieczenie przeciwwybuchowe jak w strefie 1 (oczywiście zgodnie z normami) – AXIS w 2023 roku zbudował pierwszą na świecie kamerę certyfikowaną do pracy w strefie 2. Charakteryzuje się ona bardziej klasycznym wyglądem i niższą ceną, niż kamery dedykowane do strefy 1.

Pełną ofertę kamer w obudowach przeciwwybuchowych można znaleźć tutaj.

Autor: Paweł Będź

Wszystkie materiały graficzne pochodzą z oficjalnej strony producenta lub zostały wygenerowane z użyciem AI.