• 19-05-2017
  • Firewalle/Utm-y
  • Grzegorz

Jak przedsiębiorca może uchronić się przed Wanna Cry?

Na całym świecie gwałtownie wzrasta liczba incydentów bezpieczeństwa w systemach informatycznych, czego przykładem może być ostatnio przeprowadzony na firmy atak ransomware – Wanna Cry, będący kolejną próbą wyłudzenia pieniędzy na szeroką skalę.

Niestety, nie wszystkie firmy kładą nacisk na zabezpieczenie swoich danych oraz na wprowadzenie chociaż podstawowych zasad bezpieczeństwa do swoich przedsiębiorstw.  Coraz częściej samo zastosowanie firewalla  lub antywirusa, który tylko skanuje pliki, nie jest już wystarczające. Dodatkowym problemem są ograniczone zasoby ludzkie, dedykowane do bezpieczeństwa IT w danych organizacjach, a także brak świadomości o zagrożeniach płynących z zewnątrz.

Przedsiębiorstwa powinny rozważyć wprowadzenie kompleksowego zabezpieczenia swoich danych, począwszy od ochrony sieci firmowej, zabezpieczenia poczty, stron internetowych a także danych, jakie znajdują się na komputerach i urządzeniach mobilnych swoich pracowników.

Ze względu na to, że aż 91% strat danych jest wynikiem działania szkodliwego oprogramowania i ransomware, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kompleksowego zabezpieczenia: firewall’a nowej generacji, sandbox’u, oraz technologii antywirusowej, która dodatkowo zatrzyma zagrożenia „dnia zerowego” typu exploit oraz ransomware.

Na rynku jest wiele produktów, które zapewniają bezpieczeństwo IT, wśród nich warte uwagi są kompleksowe rozwiązania marki Sophos. Jednym z nich jest Intercept X – rozwiązanie anty exploit i anty ransomware, którego brakuje w tradycyjnych produktach typu Endpoint.

Intercept X to rozwiązanie wzbogacające portfolio już istniejących rozwiązań antywirusowych i antymalware. Dzięki tej innowacji technologicznej zabezpieczone są urządzenia użytkowników końcowych przed atakami typu „dnia zerowego”, atakami mającymi na celu kradzież danych lub ich zaszyfrowanie a także wyłudzenie pieniędzy.

Wykorzystana technologia CryptoGuard wykrywa samoczynne szkodliwe szyfrowanie danych, zatrzymując zagrożenia ransomware w trakcie ich działania oraz wykrywa niebezpieczeństwa rozpoznając oraz blokując typowe techniki rozpowszechniania się złośliwego oprogramowania. Chronimy dzięki temu urządzenia końcowe przed nieznanymi zagrożeniami i likwidujemy ich podatność na zagrożenia „dnia zerowego”.

Więcej o najnowszych rozwiązaniach chroniących przed takimi atakami jak WannaCry będzie można się dowiedzieć na bezpłatnym webinarium, które odbędzie się 23 maja o godzinie 10:00. Rejestracja jest możliwa pod linkiem: https://attendee.gotowebinar.com/register/7916461012951504385?source=AB_PL

Kolejnym bardzo ważnym tematem obok cyberbezpieczeństwa jest ochrona danych osobowych. Przedsiębiorstwa muszą przystosować się do zmian, jakie zostaną wprowadzone już 25 maja 2018 roku, kiedy wejdzie w życie regulacja RODO (GDPR), czyli unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych.

Nowe rozporządzenie ujednolici zasady i wymogi dotyczące bezpieczeństwa danych na terenie całej Unii Europejskiej, wprowadzi szereg zmian dotyczących przetwarzania, pozyskiwania danych osobowych oraz ich przechowywania oraz zaostrzy sankcje finansowe za naruszenie unijnych przepisów. Będzie to wyzwanie dla wielu podmiotów gospodarczych. Wkrótce więcej o tym zagadnieniu.

Autor: Iwona Ostrowska