• 11-01-2018
  • Technologie storage
  • Grzegorz

Lenovo DX8200D – Storage do zadań specjalnych

Jednym z największych wyzwań, które stoją przed administratorami data center jest przechowywanie i bezpieczeństwo danych. Do tego wszystkiego dochodzi zapewnienie odpowiedniej wydajności i zaadresowanie naszego rozwiązania pod istotne potrzeby biznesu. Co w sytuacji, kiedy mnogość potrzeb wymaga różnych rozwiązań?

Do takich wymagań stworzony został Lenovo DX8200D – nowoczesny storage oparty o koncepcję SDS (software defined storage), który łączy w sobie niespotykaną wydajność, a jednocześnie mnogość funkcji, którymi do tej pory dysponowały najwyższe modele wiodących producentów.

DX8200D to w appliance wspóldzielący architekturę z serwerami x86, dzięki czemu workload realizowany jest przez jednostkę procesora oraz pamięć RAM, co przekłada się na bardzo wysoką wydajność. Chcąc dodatkowo zwiększyć wydajność możemy to zrobić na dwa sposoby, Scale-up oraz Scale-out.  Scale-up pozwala nam na dołożenie pamięci, dysków twardych (tak wewnątrz appliance jak i na zewnątrz) czy portów sieciowych. Z kolei Scale-out umożliwia rozszerzenie naszego rozwiązania z podstawowych dwóch do aż 64-ech nodów, z których każdy zapewnia dodatkową moc obliczeniową w postaci procesorów i procesorów, czy dodatkowe porty.

 

Użytkownik ma kompletną wolność wyboru jeżeli chodzi o rodzaj przestrzeni dyskowej, jaką chce zapewnić biznesowi. Można dowolnie mieszać dyski wewnątrz urządzenia, dokładać dodatkowe półki, czy wreszcie podpiąć stary storage i wystawić jego zasoby na zewnątrz. Jednocześnie możemy tę przestrzeń wystawić w dowolnej formie, w DX8200D mogą koegzystować obok siebie różne typy przestrzeni – czy potrzebujemy jej w postaci NAS, SAN, VVOL czy wreszcie integracji z przestrzenią w chmurze. Aby zapewnić taką różnorodność, potrzebujemy jedynie jednego urządzenia (w konfiguracji N+1),  podczas kiedy rozwiązania innych producentów wymagają co najmniej kilku różnych urządzeń, każde dla osobnej funkcji. Stanowi to niewątpliwą przewagę Lenovo DX8200D nad tradycyjnymi rozwiązaniami.

Powyższe to zasługi przestrzeni dyskowej zdefiniowanej przez software, ale to nie jedyny benefit, jaki niesie ze sobą takie ujęcie tematu przez Lenovo w połączeniu z DataCore. Poza wcześniej wspomnianą wirtualizacją zewnętrznych zasobów dyskowych (co jest funkcją bardzo przydatną i nie tak znów oczywistą), DX8200D dysponuje całym szeregiem innych technologii, które do tej pory zarezerwowane były dla najwyższej półki urządzeń Storage topowych producentów. Zaosby przestrzeni dyskowej możemy optymalizować poprzez wykorzystanie Storage Poolingu, Thin Provisioningu, Data Migration czy deduplikacji lub kompresji. Z kolei wysoką dostępność zapewniają Replikacja (tak asynchroniczna jak synchroniczna), CDP(możliwość powrotu do stanu zapisu danych sprzed 14nastu dni) oraz funkcje Snapshotów czy Backupu (w ramach jednego urządzenia dostajemy rozwiązanie do składowania danych jak również do wykonywania ich kopii bezpieczeństwa). DX8200D zapewnia również możliwość wykreowania tzw failover cluster na dystansie do 100km (z wykorzystaniem mechanizmu replikacji synchronicznej), jednocześnie możemy skorzystać z opcji Disaster Recovery tak do jednej, jak do wielu lokalizacji (tutaj z pomocą przychodzi replikacja asynchroniczna).

Co dodatkowo istotne; konfiguracja, zarządzanie oraz monitoring takiego środowiska odbywa się poprzez Single Pane of Glass – czyli pojedynczą konsolę, w której mamy dostęp do wszystkiego co zapewnia nam urządzenie.  DX8200D ponadto integruje się z wieloma różnymi platformami w tym przede wszystkim wspiera natywne mechanizmy tak Vmware jak i Hyper-V.

DX8200D jest w stanie sprostać praktycznie wszystkim oczekiwaniom, jakie może mieć wobec przestrzeni dyskowej Biznes.  Dzięki nowoczesnemu podejściu zapewnia niesamowitą wydajność, wyjątkową elastyczność, maksymalną wydajność i minimalizację kosztów. Lenovo DX8200D to nowa definicja przestrzeni dyskowej na miarę nowoczesnego świata.

 

Autor:

Adam Grzesiak