• 27-12-2017
  • Technologie serwerowe
  • Grzegorz

Lenovo & Nutanix – ewolucja czy rewolucja w Data Center?

IT zmienia się w mgnieniu oka, czy jesteśmy w stanie za nim nadążyć?? Czy jesteśmy w stanie sprostać wyzwaniom jakie stawia przed nami dzisiejszy, wymagający biznes? Sprawdźmy, jak pomagają w tym rozwiązania Lenovo i Nutanix.

Jeżeli spojrzymy na dzisiejszy cyfrowy świat zobaczymy masę danych, tysiące aplikacji, miliony użytkowników, którzy każdego dnia korzystają z dobrodziejstw technologii. Jeśli spróbować przyjrzeć się temu bliżej dostrzeżemy, że wszystko to znajduje się w data center, nad którymi pieczę trzymają administratorzy. Zapewniają ciągłość działania środowiska, rozbudowują infrastrukturę w miarę rosnących potrzeb. Niejednokrotnie serwerownie pełne są przeróżnych sprzętów różnorakiego przeznaczenia; serwery, storage, przełączniki sieciowe, urządzenia bezpieczeństwa sieciowego.  Aby tym wszystkim zarządzać potrzeba niejednokrotnie wiele czasu i sporych zasobów ludzkich w postaci administratorów dedykowanych do poszczególnych rozwiązań. Tak po krótce wygląda tradycyjna architektura Data Center.

Już w latach ’90 ubiegłego wieku zdano sobie sprawę z faktu, że w praktyce utylizacja zasobów data center znajduje się na niewielkim poziomie, za to zapewnienie biznesowi środowiska do działania wymaga, aby te wciąż się rozrastały w zawrotnym tempie, konsumując co raz to kolejne przestrzenie i jeszcze więcej energii. Z pomocą przyszło rozwiązanie rodem z mainframe – wirtualizacja. Już w roku ’99 pojawił się pierwszy Vmware, który w niedalekiej przyszłości miał zrewolucjonizować rynek. Stanowiło to niewątpliwy krok milowy, a jednocześnie spowodowało, że producenci sprzętu tacy jak IBM, HPE, Dell, EMC widząc jak może wyglądać przyszłość, zaczęli rozwijać architektury konwergentne.

Czym jest architektura konwergentna i hiperkonwergentna?

Najbliższym i chyba najbardziej znanym przykładem architektury konwergentnej jest rozwiązanie typu Blade. Idea polega na tym, że wszystkie elementy – czyli compute (serwery), storage i networking umieszczamy w jednym urządzeniu (tzw appliance), co tym samym pozwala nam na bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni w szafie rack. Jednocześnie upraszcza nam to zarządzanie, ponieważ całością zarządzamy poprzez jeden punkt, w tym przypadku redundantny moduł zarządzający. Niestety rozwiązanie takie ma też pewien bardzo istotny minus – jest drogie, ponadto nie każde środowisko wymaga rozbudowy do 12-14 serwerów.  Wraz ze wzrostem ilości core w procesorach, serwery rack znów stały się bardzo popularne w środowiskach wirtualnych przez wzgląd na swoją cenę jak również mały footprint (innymi słowy rozmiar). W związku z czym mamy po jednej stronie środowiska wysokiej gęstości, a po drugiej pojedyncze serwery – każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, gdzie jest kompromis?

Kompromisem jest architektura hiperkonwergentna, czyli wszystkie elementy tradycyjnego data center zebrane razem, ale nie tylko – hiperkonwergencja poszła o krok dalej. Obecnie technologia umożliwia nam wirtualizację każdego elementu tradycyjnego środowiska Data Center, warstwy obliczeniowej, warstwy storage, warstwy sieciowej (od niedawna), a nawet warstwy bezpieczeństwa sieciowego (wirtualny firewall) – a skoro wszystkie te elementy funkcjonują w warstwie logicznej, potrzebujemy jedynie podstawowych komponentów serwera dla zapewnienia w pełni wydajnego DC dla naszego biznesu. Czy oznacza to koniec rozwiązań typu blade? Nie, rozwiązania tego typu nadal są popularne i użyteczne, ale dla dużych firm. W pozostałych przypadkach hiperkonwergencja na chwilę obecną jest najlepszym wyborem, z pomocą 3 lub więcej serwerów mamy praktycznie wszystko co nam potrzebne.

Lenovo Converged HX Series

W Lenovo odpowiedzią na wymagania rynku, w kontekście powyższych rozważań, jest seria Converged HX oparta o platformę wirtualizacyjną firmy Nutanix. Dostajemy w praktyce rozwiązanie idealnie skrojone do naszych potrzeb, zawierające się w 3 lub więcej fizycznych serwerów.

 

Lenovo oferuje appliance przystosowane do specyficznych wymagań, czy to ROBO i małych środowisk, czy SMB, czy wreszcie do wymagających środowisk aplikacyjnych, big data a nawet HPC.

HX dostarczany jest z preinstalowanym oprogramowaniem Nutanix, wymagającym jedynie podłączenia do sieci oraz finalnej konfiguracji, postawienie środowiska zajmuje bardzo niewiele – możemy się zamknąć w przeciągu 15nastu minut!

Kolejnym atrybutem platformy Nutanix jest tzw Single-pane-of-glass – czyli pojedynczy graficzny interfejs pozwalający nam na zarządzanie całym środowiskiem w każdym jego aspekcie (compute, storage, networking). Interfejs ten jest prosty i przejrzysty, co nawet osobom nie posiadającym rozległego doświadczenia w kreowaniu środowisk wirtualnych, na łatwą i prostą konfigurację i zarządzanie.

Nutanix łączy w sobie wiele funkcjonalności znanych z tradycyjnych rozwiązań wirtualnych jak i storage. Możemy za jego pomocą, zaledwie kilkoma kliknięciami, utworzyć klaster wysokiej dostępności, overcommitment maszyn wirtualnych czy dystrybuowanie zasobami sprzętowymi, a nawet disaster recovery site. Jeżeli chodzi o storage znajdziemy tutaj wszystkie zawansowane rozwiązania występujące w drogich macierzach z najwyższej półki; deduplikacja, kompresja, wirtualizacja zewnętrznych zasobów  dyskowych, snapshoty, czy możliwość wykreowania NAS’a na wewnętrznych zasobach dyskowych tuż obok macierzy blokowych.

Do podstawowych zadań takiej platformy należy zapewnienie nam warstwy obliczeniowej, warstwy składowania danych. Nutanix nie ogranicza się tylko do powyższych – jedną z jego funkcjonalności jest również wirtualny przełącznik sieciowy wraz z funkcją DHCP – pozwala nam to w praktyce, w małych i średnich środowiskach, na wyeliminowanie drogiej sprzętowej warstwy sieciowej ponieważ całość realizowana jest logicznie w obrębie hypervisora.

Właściwie możemy powiedzieć, że Nutanix odpowiada na wszystkie wyzwania z którymi ma do czynienia współczesna administracja data center. Kiedy biznes wzrasta, możemy skalować naszą platformę w praktyce w nieograniczony sposób oraz zaadaptować ją dla praktycznie każdego systemu, jaki wspiera nasz rozwój. Lenovo HX Converged Series jest wynikiem zachodzącej właśnie transformacji i redefiniuje pojęcie centrum przetwarzania danych jako Software Defined Data Center.

Autor:

Adam Grzesiak