• 18-04-2024
  • Aktualności
  • Mateusz Górski

Nowości bezprzewodowego świata 6GHz Aruba Enterprise

Nie tak dawno promowaliśmy najnowsze rozwiązania Aruba serii 5xx, która opierała się o standard 802.11ax. Z początkiem roku 2023 producent nieśmiało wszedł na rynek z nowym Access Pointem serii 6xx, który charakteryzował się obsługą dodatkowego pasma pracy – mowa tutaj o częstotliwości 6GHz.

W ten właśnie sposób wskoczyliśmy z technologii WiFi6 do technologii WiFi6E.

Standardowo podzielono rozwiązania typu Access Points na

  • Campus Access Points
  • Outdoor Access Points
  • Remote and Hosptality Access Points

W grupie Campus mamy trzy serie rozwiązań opartych o WiFi6E.

Elementy, na które warto zwrócić szczególną uwagę to wprowadzenie przez producenta możliwości zakupu Access Pointów w paczkach pakowanych po 10 sztuk. Taka możliwość została przypisana na ten moment wyłącznie do modelu AP 615.

Oczywiście nie mogło zabraknąć także rozwiązań przeznaczonych do środowiska zewnętrznego a tutaj mamy do dyspozycji dwie serie: 670 oraz 670EX. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że rozwiązania są identyczne, aczkolwiek różnica tkwi w przeznaczeniu.

Access Point 670EX został przetestowany w najbardziej ekstremalnych warunkach i charakteryzuje się certyfikatem Class 1 Division 2 and ATEX Zone 2, co oznacza, ze jest przystosowany do najbardziej ekstremalnych obszarów wewnętrznych i zewnętrznych, w których występują łatwopalne stężenia palnych gazów, par lub cieczy.

Kończąc, nie powinniśmy zapominać o grupie rozwiązań znanej jako Remote and Hosptality Access Points, zapewniające szybką, niezawodną i bezpieczną łączność Wi-Fi 6E, w której mamy dwa główne modele 600R oraz 600H.

Zalety idące w parze z zakupem tych modeli to:

  • Łatwiejsze wdrożenie za pomocą HPE Aruba Networking Central
  • Szybsze rozwiazywanie problemów dzięki wglądowi w wydajność sieci WAN
  • Zintegrowane bezpieczeństwo dzięki zintegrowanym rozwiązaniom SASE

Ogromna zaletą rozwiązań Aruba AP Enterprise, jest gwarancja, która obowiązuje tak długo, jak pierwotny użytkownik końcowy jest właścicielem produktu i jest ograniczona do pięciu lat od daty zakończenia sprzedaży.

Jak widać producent wprowadza na rynek szereg innowacyjnych rozwiązań, poza wymienionymi wyżej modelami punktów dostępowych mamy już dostępne miedzy innymi produkty Aruba 9000 Series Branch Gateways oraz Aruba 9200 Series Campus Gateway, które łączą ze sobą funkcje bezpieczeństwa i zarządzania siecią bezprzewodową z czym zapoznamy Pastwa w kolejnym wpisie.

Autor: Maria Mirowska – Grzeszna

Zamieszczone grafiki pochodzą z materiałów własnych przygotowanych na podstawie interfejsu urządzenia Aruba oraz narzędzia Ekahau.