• 30-05-2024
  • Aktualności
  • Paweł Będź

Nagłośnienie w systemach monitoringu

Axis Communications posiada bardzo szerokie portfolio urządzeń związanych z monitoringiem. Poza kamerami i serwerami, Axis również sprzedaje interkomy i… głośniki sieciowe.

Czy warto zintegrować nagłośnienie z systemem CCTV? Każdy musi sobie na to samodzielnie odpowiedzieć. Ja postaram się przybliżyć Państwu kilka zalet takiego rozwiązania.

AXIS C1310-E Mk II withe network speaker, widok z lewej strony
AXIS C1310-E – głośnik tubowy do montażu na zewnątrz

System wizyjnego dozoru jest systemem pasywnym. Możemy widzieć i rejestrować zdarzenia, ale zwykle nie możemy na nie reagować (wykorzystując nasz system i jego elementy). Dołożenie głośników zmienia ten stan rzeczy. System staje się aktywnym, jesteśmy w stanie reagować za pomocą głosu i komunikatów na różne zdarzenia. Możemy to nawet zautomatyzować. Np. kamera wykrywa osobę w obszarze dozorowanym i automatycznie z głośnika odtwarza się predefiniowany komunikat „proszę opuścić teren”.

Dzięki takiemu rozwiązaniu jak przykład powyżej odciążamy np. ochroniarza. Nie musi on od razu udać się do danej strefy. Może dostać powiadomienie np. 5min po odtworzeniu komunikatu i tylko jeśli ktoś nadal jest w strefie, gdzie go być nie powinno.

Głośnik AXIS C1410 Network Mini Speaker, widok z lewej strony
AXIS C1410 – mini głośnik z mikrofonem

Kolejną zaletą stosowania głośników sieciowych jest ich prosta integracja z naszym systemem. Wszystkie głośniki od Axis Communications mogą być zasilane skrętką, poprzez standard PoE. Minimalizuje to koszty instalacji, infrastrukturę sieciową zwykle mamy dostępną niemal wszędzie, nie musimy układać dodatkowego okablowania audio czy zasilania.

Mając zainstalowane takie głośniki, możemy ich używać do odtwarzania muzyki dla klientów, a w razie potrzeby emisji różnych komunikatów czy to wcześniej nagranych i umieszczonych w pamięci głośnika czy też na żywo.

obraz przedstawiający AXIS C1510 i C1511
AXIS C15 – głośnik wiszący

Oczywiście jak niemal we wszystkich produktach Axis – i w przypadku głośników mamy dostępne API do integracji z innymi systemami. Również głośniki są wyposażone w platformę ACAP – czyli możemy uruchamiać różne aplikacje bezpośrednio w głośniku. Oczywiście również możemy korzystać z technologii VoIP.

Zatem jak widać jest sporo zastosowań dla tego typu głośników. I korzystając z produktów Axis mamy pewność, że wszystko zagra jak należy.AXIS C11 – głośnik ścienny
AXIS C12 – głośniki sufitowe
AXIS C1610-VE – wandaloodporny projektor dźwięku do montażu na zewnątrz

Więcej o głośnikach sieciowych od Axis Communications możecie znaleźć tutaj.

Autor: Paweł Będź

Wszystkie materiały graficzne pochodzą z oficjalnej strony producenta lub zostały wygenerowane z użyciem AI.