• 25-02-2021
 • Blog
 • Damian Górski

Aruba Instant ON jako kompromis w środowisku Wi-Fi

Jeden z największych światowych producentów sieci WLAN, zdecydował się na wypuszczenie serii urządzeń, która jest odpowiedzią na potrzeby sieciowe małych firm i hoteli, domowych biur, szkół i pojedynczych użytkowników, posiadających niewielkie wsparcie techniczne, łamiąc jednocześnie jedno z najczęściej powtarzanych haseł, że nie można mieć wszystkiego.

Produkty Aruba Instant ON to połączenie

Na część bezprzewodową składają się różne modele Access Pointów. Każdy z nich dostosowany jest do różnych wymagań Klientów oraz do różnych typów miejsc, w których mogą zostać wdrożone.

Dodatkowo producent postanowił wypuścić również model, wpisujący się w najnowsze trendy technologiczne, obsługujący standard 802.11ax, znany również jako Wi-Fi 6.

Każdy z powyższych modeli ma inne przeznaczenie:

 • AP 11D – jest typowym rozwiązaniem do postawienia na domowym biurku
 • AP 11, AP 12, AP 15, AP 22 to urządzenia wewnętrzne, które można zastosować w małych i większych biurach/hotelach/sklepach. Im wyższy model tym bardziej wzrasta preferowane przez producenta zastosowanie.
 • AP 17 to model zewnętrznych przystosowany do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych, odporny na pyły i zabrudzenia.

Podczas przygotowywania tej serii urządzeń producent zadbał również o to, aby Klient otrzymał od razu na wyposażeniu odpowiedni uchwyt montażowy oraz skróconą instrukcję obsługi, po to, aby nawet najmniej zaawansowany użytkownik, był w stanie poradzić sobie z najprostszym „wdrożeniem” sieci np. we własnym domu.

                Absolutnym fenomenem jest forma zarządzania i monitorowania sieci oraz Klientów do niej podłączonych. Maksymalnie uproszczona, przejrzysta, funkcjonalna oraz nowoczesna.

Aplikacja mobilna dostępna do pobrania w Sklepie Play na systemy Android lub iOS, a także przeglądarka internetowa poprzez stronę www.portal.arubainstanton.com

Od czego należy zacząć, gdy już jesteśmy właścicielami jednego z urządzeń Aruba Instant ON?

Przede wszystkim należy założyć konto na portalu Aruba Instant ON. Przez cały proces przeprowadza nas zainstalowana na telefonie aplikacja mobilna, dzięki której w zaledwie siedmiu krokach możemy przygotować pierwszą sieć do działania. Po zalogowaniu się na nasze konto kolejne kroki to:

 1. Przygotowanie pierwszego site, czyli definiujemy infrastrukturę/miejsce, w jakim nasze urządzenia będą pracowały
 2. Wybieramy jakie urządzenia dodamy czy będą to tylko Access Pointy czy może sam przełącznik, a może jedno i drugie
 3. Wybieramy sposób, w jaki urządzenia będą podłączone z Internetem
 4. Włączamy nasze urządzenia do zasilania
 5. Następnie urządzenia te powinny po upływie określonego czasu pojawić się na liście wyszukanych
 6. Podajemy podstawową nazwę naszej sieci oraz nazwę site np. DOM / Mieszkanie / Firma itd.
 7. Przechodzimy do zarządzania i monitorowania sieci.

Cztery podstawowe sekcje umożliwiają nam tworzenie, monitorowanie i zarządzanie sieciami

 • Dodawanie / usuwanie sieci bezprzewodowych
 • Zarządzanie urządzeniami Klienckimi wpiętymi do sieci
 • Zarządzanie i monitorowanie aplikacji, do których Klienci z poszczególnych sieci będą mieli dostęp
 • Zarządzanie i ustawienia urządzeń pracujących w infrastrukturze

Tworzenie sieci zdaje się być czynnością bajecznie prostą, wchodząc w zakładkę Networks mamy do wyboru możliwości tworzenia sieci bezprzewodowej rozdzielonej na pracowników i gości.

Możemy wybrać sposób zabezpieczenia naszej sieci:

 • Hasło z wykorzystaniem najnowszych protokołów uwierzytelniania WPA2/WPA3
 • Uwierzytelniane użytkowników z wykorzystaniem Serwera RADIUS
 • W przypadku sieci dla gości mamy opcję pozostawienia sieci otwartej bez zabezpieczeń oraz możliwość przygotowania Guest Portalu
 • Możemy również ustawiać limity przepustowości dla tworzonej sieci
 • Wybierać na jakiej częstotliwości sieć będzie dostępna
 • Ograniczać czas dostępu do sieci do wybranych dni i godzin

Kolejna zakładka jest przeznaczona do zarządzania urządzeniami Klienckimi z poziomu, której możemy podglądać wszelkiego rodzaju informacje na temat Klientów wpiętych do naszej infrastruktury. Widzimy przydzielony im adres IP, ile transferu wykorzystali, do jakiego SSID są wpięci, przez które urządzenie, jeśli mamy ich więcej, czy z jakich aplikacji korzystają. Możemy również z poziomu tej zakładki blokować wybranych użytkowników.

W dalszej części mamy dostęp do zarządzania kategoriami aplikacji, do których na wybranych przez nas sieciach będą mieli dostęp użytkownicy. Wystarczy tylko wskazać kategorię aplikacji np. strony dla dorosłych / gry / strony demoralizujące i dla wybranej sieci np. sieć o nazwie Dzieci odznaczamy wybrane kategorie aplikacji. Automatycznie, użytkownicy wpięci do sieci o nazwie Dzieci przestają mieć dostęp do treści wrażliwych.

I na koniec możliwość podstawowej konfiguracji samych urządzeń. Widzimy wszystkie aktualne ustawienia urządzeń, możemy zmieniać nazwę dla łatwiejszego rozpoznania, ustawiać statyczne adresy IP, czy usuwać urządzenia z sajtu, a także zmienić szerokość pasma na wybranej częstotliwości bądź dokonać zmiany kanału na jakim urządzenia maja pracować.

                Produkty Aruba Instant ON oraz przygotowane przez producenta formy zarządzania rzeczywiście są pewnego rodzaju kompromisem w środowisku Wi-Fi. Dotychczasowe rozwiązania producenta były zawsze mocno zaawansowane i rozbudowane, co oczywiście ma przełożenie na wysoką jakość tych produktów, ale również na cenę.

Wychodząc z propozycją nowej serii, w której nie zrezygnowano z jakości ,wytrzymałości i wsparcia dla urządzeń, ale uproszczono sposób zarządzania, oczywiście po części okrajając te najbardziej zaawansowane opcje przygotowano coś w rodzaju złotego środka dla tych Klientów, dla których dotychczasowe propozycje Aruby były nieosiągane czy to w wyniku wysokiej ceny czy poprzez brak odpowiedniej kadry technicznej, która mogłaby taką infrastrukturę wdrożyć, zarządzać nią a przede wszystkim wykorzystać wszystkie dostępne zaawansowane funkcje.

Przeanalizowano zatem bardzo precyzyjnie na czym na ogół Klientowi zależy podczas wdrożenia sieci domowej czy w małej firmie może sklepie lub nawet hotelu i dostosowano całość w taki sposób, abyśmy mieli rozwiązanie proste pod względem zarządzania i funkcjonalności, ale jakościowo nie odbiegające od tego największego atutu jakim dysponują producenci sprzętu Aruba, czyli jakości.

Autor: Maria Mirowska-Grzeszna