• 13-01-2022
 • Blog
 • Damian Górski

Nowości Aruba Instant ON

Seria Aruba Instant ON jest już zapewne wielu z Was znana. Prostota konfiguracji, podstawowa funkcjonalność, przyjazny interfejs do zarządzania i monitorowania bez wątpienia odpowiedział na potrzeby domowych użytkowników i małych firm. Producentowi udało się zachęcić tą serią produktową dość dużą część odbiorców, dlatego postanowiono rozwijać się również w tym kierunku, dając możliwość zakupu rozwiązań Aruba nowej grupie docelowej. Im więcej zainteresowanych, tym większe stają się wymagania wobec poszczególnych rozwiązań. Producent postanowił odpowiedzieć na nowe potrzeby użytkowników doposażając rozwiązania Aruba Instant On o nową serię przełączników. Doczekaliśmy się rodziny Aruba Instant ON 1960.

Seria Aruba Instant ON 1960 jest – tak jak poprzednia seria 1930 – rozwiązaniem Smart management, SMB, pracującym w warstwie L2+, w którym postawiono głównie na wydajność i agregację. W jej skład wchodzi 5 urządzeń:

 • Aruba Instant On 1960 12XGT 4SFP+ Switch
 • Aruba Instant On 1960 24G 2XGT 2SFP+ Switch
 • Aruba Instant On 1960 24G 20p Class4 4p Class6 PoE 2XGT 2SFP+ 370W Switch
 • Aruba Instant On 1960 48G 2XGT 2SFP+ Switch
 • Aruba Instant On 1960 48G 40p Class4 8p Class6 PoE 2XGT 2SFP+ 600W Switch

W stosunku do starszej rodziny 1930, można zaobserwować kilka różnic:
Występujący w tej serii bardzo wydajny przełącznik wyposażony w 12 portów 10 GBase-T oraz 4 porty światłowodowe 10GbE SFP+ przeznaczony do agregacji, jest w stanie zaspokoić bardziej wymagających Klientów, którym dotychczas w tej grupie rozwiązań brakowało takiego sprzętu.

Kolejną różnicę można zaobserwować w dostępnych portach uplinkowych, gdzie mamy podział na porty 10GBase-T oraz światłowodowe SFP+. Do tych modeli zaliczamy przełączniki wyposażone w 24 lub 48 portów GigabitEthernet oraz w 2 porty 10GBase-T i 2 porty 10GbE SFP+. Producent wprowadził, również różnicę w obsługiwanym standardzie Power over Ethernet, ponieważ w tej serii w dwóch modelach pojawia się POE klasy 6. Dodatkowo rozwiązania 1960 posiadają możliwość łączenia w stos i zarządzania nimi z poziomu jednego adresu IP do 4 przełączników w grupie, co znacznie rozszerza i ułatwia paletę możliwości zarządzania. Jedynym modelem, bez wentylatorowym w tej rodzinie jest 24-portowiec bez funkcji Power over Ethernet.

Skoro otrzymaliśmy możliwość łączenia tych rozwiązań w stos to oczywiście producent przygotował dla tej serii również kompatybilne okablowanie DAC Aruba 10G SFP+ to SFP+ w dwóch wersjach długości 1metr lub 3 metry. W zestawie znajduje się:

 • Zakupiony model
 • Instrukcja obsługi
 • Uchwyty montażowe
 • Kabel zasilający
 • Informacje o gwarancji

Kwestia zarządzania w stosunku do poprzedniej serii, również nie uległa zmianie. Nadal mamy możliwość zarządzania przełącznikami z poziomu aplikacji mobilnej dostępnej do pobrania na stronie producenta obsługującej systemy Android lub iOS, lub przeglądarki internetowej poprzez stronę www.portal.arubainstanton.com, ale także nic nie stoi na przeszkodzie, aby zarządzać tymi rozwiązaniami z poziomu lokalnego. Osoby bardziej zainteresowane zachęcam do zapoznania się z przygotowanym nagraniem instruktażowym dotyczącym rozwiązań Aruba Instant ON 1930, w którym zostały przedstawione obie możliwości zarządzania.

Aruba Instant ON dla małych firm – materiał instruktażowy

Przede wszystkim należy założyć konto na portalu Aruba Instant ON. Przez cały proces przeprowadza nas zainstalowana na telefonie aplikacja mobilna, dzięki której w zaledwie siedmiu krokach możemy przygotować pierwszą działającą sieć.

Pisząc w skrócie, cały portal został podzielony na pięć podstawowych części odpowiedzialnych za:
• Zarządzanie site’m, gdzie można zmieniać nazwę witryny, nazwę użytkownika, dodawać kolejne lokalizacje, nowe urządzenia do działającej już infrastruktury czy przygotować portal dla gości
• Zarządzanie sieciami, umożlwiające tworzenie zarówno sieci przewodowych i bezprzewodowych.
• Zarządzenie Klientami dające możliwość podglądania informacji na temat użytkowników wpiętych do sieci. W przypadku klientów połączonych w sposób bezprzewodowy jest również możliwość ich blokowania.
• Zarządzanie aplikacjami, czyli część, w której możemy ograniczyć dostęp poszczególnym sieciom do wybranych kategorii aplikacji.
• Zarządzanie urządzeniami wpiętymi do infrastruktury, dająca możliwość prostej konfiguracji urządzeń np. przypisywanie VLAN do wybranych portów, włączanie połączeń typu trunk czy link aggregation, uruchomienie RSTP, czy utworzenie stacku. W przypadku Access Pointów przypisanie kanałów, wybranie mocy transmisji czy szerokości pasma pracy.

Wspomniałam również o lokalnym zarządzaniu, dlatego nie sposób nie poświęcić kilku słów i tej opcji. Po pierwszym podłączeniu się bezpośrednio z przełącznikiem i wpisaniu domyślnego adresu IP lub adresu otrzymanego z DHCP w przeglądarkę, zostaje wyświetlona strona wskazująca wybór pomiędzy lokalnym zarządzaniem a zarządzaniem przez portal. Z poziomu lokalnego zarządzania otrzymujemy możliwość konfiguracji nieco bardziej zaawansowanych funkcji, z którymi nie spotkamy się w portalu.

Forma lokalnego zarządzania dzieli się na trzy podstawowe części:
• Panel górny umożliwiający odświeżanie strony, zapisywanie zmian, wylogowanie się czy otwieranie kart pomocy
• Panel boczny, gdzie wybieramy funkcje jaką chcemy aktualnie skonfigurować
• Panel główny, który umożliwia pełną konfigurację

To o czym, nie należy zapomnieć to fakt, że jeśli dodamy przełącznik do portalu będziemy mogli go swobodnie z niego usunąć/wypiąć i kontynuować zarządzanie i konfigurację z poziomu lokalnego. Natomiast jeśli zaczniemy od lokalnego zarządzania, nie będziemy mogli dodać urządzenia do portalu.

Przechodząc od zapoznania Państwa z nową rodziną, wyposażeniem i możliwościami konfiguracji nie sposób pominąć również kwestii dostępnej gwarancji. Przełączniki Aruba instant ON 1960 posiadają gwarancję ograniczoną dożywotnią to znaczy obowiązującą tak długo, jak produkt jest używany przez pierwszego właściciela. Gwarancja jest ograniczona do pięciu lat od daty wycofania produktu ze sprzedaży. W ramach tej gwarancji obowiązuje dostęp do wszystkich wersji oprogramowania/systemów operacyjnych przez cały okres posiadania produktu przez Klienta. Istnieje również możliwość dokupienia trzyletniego bądź pięcioletniego serwisu rozszerzającego wsparcie.

Wypuszczenie serii przełączników Aruba Instant ON 1960 jest kolejnym dowodem na to, że Producent, przykłada uwagę, do potrzeb jakie generują Klienci pochodzący z bardzo zróżnicowanych grup docelowych. Jak widać dbałość o Klienta zaczyna się od tych największych przez średnich przedsiębiorców, aż do domowych użytkowników. W ostatnim czasie widać bardzo mocno zmiany jakie zostały poczynione w portfolio HPE/Aruba zdecydowanie na korzyść rozwiązań SMB, co było dotychczas słabą stroną tego Producenta. Przyszłość pokaże jak dalekie plany związane z tym rozwiązaniem mają twórcy Aruba Instant ON.

Autor: Maria Mirowska-Grzeszna

Grafiki, informacje, nagrania, cytaty pochodzą z poniższych stron.

 1. https://ck.ab.pl/category/blog/
 2. https://www.arubanetworks.com/
 3. https://www.arubainstanton.com/