• 09-09-2016
  • Workplace
  • Grzegorz

Komputer z systemem operacyjnym Windows 10 za 500 PLN

Intel Compute Stick
Intel Compute Stick. Autor: Intel GmbH

Rozwiązanie Intel Compute Stick zwróciło moją uwagę, gdy szukałam pomysłu na dostarczenie właściwej infrastruktury IT do niewielkiej wypożyczalni rowerów, którą prowadzi jeden z naszych klientów. Kobiece podejście do zagospodarowania przestrzeni i kilka praktycznych cech tego komputera skłoniło mnie, by gruntownie zapoznać się ze specyfikacją tego rozwiązania.

Sytuacja jest taka, że wypożyczalnia rowerów to biznes sezonowy. Od kwietnia do października ma ona działać jak dobrze naoliwiona maszyna, której sercem jest kalendarz.  Goście wypożyczają rowery na jeden dzień lub dłużej. Sprzęt, który dostają (w sumie do wyboru mają 10 rowerów) – ma być w pełni sprawny i czysty. Od października do marca wypożyczalnia nie działa. Rowery i sprzęt wykorzystywany w tej działalności mają zajmować jak najmniej miejsca i bezpiecznie czekać na wiosnę.

W związku z tym zapotrzebowanie na infrastrukturę IT w wypożyczalni jest dosyć skromne, z drugiej strony jest to obszar wymagający sprytnego zarządzania. Wykorzystujemy:

  • internet (komunikacja z klientami, serwisem rowerowym, księgowością);
  • aplikacje typu kalendarz, e-mail z możliwością współdzielenia danych pomiędzy lokalizacjami (podgląd dokonanych rezerwacji, forecast na kolejne tygodnie);
  • stanowisko komputerowe z kasą fiskalną (im mniej miejsca zajmuje, tym lepiej).

Dwie pierwsze kwestie rozwiązaliśmy szybko: karta SIM prepaid z transmisją danych, router i Office 365 pokryły zapotrzebowanie w 100%.

Dyskusja rozgorzała przy komputerze.
Intel Compute Stick ma wymiary 3,76 cm x 10,34 cm x 1,25 cm, czyli jest wielkości większej paczki gum do żucia. Podłącza się go przez port HDMI (uwaga: potrzebny monitor z HDMI) i wykorzystuje akcesoria na bluetooth (uwaga: potrzebne mysz i klawiatura). Komputer jest ponad to wyposażony w załącza USB; dwa lub jedno w zależności od modelu. Dodatkowo posiada moduł WI-FI.

Patrząc do środka Intel Compute Stick jest wyposażony w procesor Intel w dwóch opcjach: Quad-Core Intel Atom X5-Z8300 lub Intel Atom Z3735F. Pamięć RAM to 1 lub 2 GB, a oferowana przestrzeń dyskowa zawiera się w przedziale 8 – 32 GB. Koszt tego rozwiązania to ok. 500 PLN z systemem operacyjnym Windows Home. Biorąc pod uwagę to, że sam Windows 10 kosztuje od ok. 350 PLN w górę, komputer prezentuje się optymistycznie.

Takie kompaktowe urządzenie z pewnością sprawdzi się w małej firmie.

 

Autor: Agnieszka Borawska

Więcej informacji:

http://www.intel.pl/content/www/pl/pl/compute-stick/intel-compute-stick.html