• 12-09-2016
  • Workplace
  • Grzegorz

Komputer do pracy w ekstremalnych warunkach

frozen computer part in ice cube on winter time

Niedawno zgłosiła się do nas firma poszukująca komputera, który byłby w stanie pracować w niskich temperaturach (2 – 8⁰C), przy wilgotności 50 – 65%. Stało się to okazją do dyskusji na temat urządzeń pracujących w różnych warunkach środowiskowych, czyli spełniających standard MIL-STD-810.

Poszukiwany komputer miałby pracować w chłodni na terenie zakładu przemysłowego. Wymagania stawiane tym urządzeniom to praca w temperaturze otoczenia 2 – 8⁰C, przy wilgotności 50 – 65%. Pozostałe parametrów: procesor i5 lub trochę słabszy, pamięć 4 GB, dysk 500 GB, system z rodziny Windows (preferowany 7), interfejs USB. Klient nie wykluczał zastosowania komputera typu all-in-one.

Pierwszy pomysł: zbudujmy Optimusa, który poradzi sobie w takich warunkach. Rozwiązanie o tyle dobre, że mamy dostęp do wszelkiego rodzaju podzespołów, inżynierów i linię produkcyjną. Z drugiej strony pomysł o tyle niewykonalny, że dotychczas nie robiliśmy takich rzeczy i taki projekt przy skali jednego zamówienia nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Przede wszystkim maszyny musiałyby przejść odpowiednie testy, najlepiej MIL-STD-810, których koszty są znaczne, a wielkość ewentualnego zamówienia jest nieduża.

Za skrótem MIL-STD-810 kryje się United States Military Standard, który opisuje sposoby przeprowadzania testów na sprzętach wykorzystywanych później w różnych warunkach środowiskowych. Najnowsza wersja wytycznych, czyli MIL-STD-810G, pochodzi z 31.10.2008 roku. Testy są przeprowadzane w 29 obszarach takich jak:  wysoka i niska temperatura, szok temperaturowy, nasłonecznienie, zanieczyszczenie płynami, deszcz, grzyby, piasek i kurz  oraz wiele innych.  Przykładowo Metoda 501.5 opisuje test wysokiej temperatury.

Najwięksi producenci komputerów tacy jak Dell, HP, Fujitsu, Lenovo poddają wybranym testom MIL-STD 810 poszczególne modele swoich komputerów. Najczęściej wykorzystywanych jest kilka metod testowania:

Test Upadku  (drop test)
Opisuje go MIL-STD-810G, metoda 516.6, procedura IV. Celem testu jest sprawdzenie, czy komputer może być używany bezpiecznie po upadku z wysokości biurka.  Wykonuje się określoną ilość upadków pod różnymi kątami na podłoża różnego rodzaju, np. beton. Następnie sprawdza czy jednostka działa.

Test wibracji (vibration test)
Test odporności na wibracje jest opisany w MIL-STD-810G, metoda 514.6, procedura I i II. Parametry testowania mają symulować: działanie jednostki podczas 1000 milowej podróży ciężarówką na autostradzie w USA oraz działanie jednostki poddanej silniejszym wibracjom.

Test niskiej temperatury
Jest opisany w MIL-STD-810G, metoda 502.5, procedura I i II. Test polega na tym, że jednostka jest poddawana działaniu niskiej temperatury: minus 29⁰C w trakcie działania oraz -51⁰C– jednostka wyłączona.

Zarekomendowaliśmy partnerowi komputery z portfolio jednego z światowych producentów, które w naszym centrum dystrybucyjnym były dostępne od ręki.  W tej konkretnej sytuacji było to najlepsze rozwiązanie.

Autor: Agnieszka Borawska

Więcej informacji:

http://everyspec.com/MIL-STD/MIL-STD-0800-0899/MIL-STD-810G_12306/