• 20-12-2016
  • Workplace
  • Grzegorz

Nie tylko laptop – przegląd komputerów w zastosowaniach biznesowych

Podczas gdy mobilność sprzętu wykorzystywanego w pracy biurowej rośnie, wciąż jest zapotrzebowanie na stacjonarne komputery biurowe. Obok odpowiednich parametrów technicznych, są one proste w zarządzaniu i optymalne kosztowo. Aktualnie dostępne formy PC pozwalają swobodnie organizować przestrzeń biurową.

Mówiąc o komputerach stacjonarnych trzeba wziąć pod uwagę fakt, że monolity typu midi tower (czyli pudło stojące pod biurkiem) przeszły do historii. Zróżnicowane formy PC dostępne aktualnie umożliwiają optymalne zorganizowanie przestrzeni biurowej.  Producenci tacy, jak Dell, Fujitsu, HP Inc. czy Lenovo oferują podobne konfiguracje sprzętowe w różnej wielkości:

  • Micro Tower – najbardziej tradycyjna obudowa mieszcząca płytę Mini ATX, najczęściej ustawiana pionowo
  • Small Form Factor (SFF) – obudowa umożliwiająca pracę komputera w pozycji poziomej lub pionowej
  • Kompakty – np. desktop mini PC, których wielkość oscyluje wokół: 175 x 34 x 177 mm.

Rosnącą popularnością cieszą się rozwiązania takie jak:

All-In-One (AIO)


AIO czyli połączenie monitora z jednostką: aktualnie najczęściej jest to monitor o przekątnej równej lub większej 19,5” w którego obudowę wmontowane są: płyta główna, procesor, dysk i pamięć RAM. W efekcie powstał bardzo elegancki komputer biurkowy. Oczywiście poszczególne modele dostępne na rynku są zróżnicowane, ale zwrot w kierunku energooszczędnych rozwiązań, spadek cen monitorów LCD oraz wszechobecność rozwiązań dotykowych powoduje, że AIO systematycznie powiększają swoje udziały w rynku.

 

Ultra-small Form Factors


Inaczej znane jako nettopy lub mini PC. W tego rodzaju komputerach wiele rozwiązań zostało zapożyczonych z laptopów. W sumie są to laptopy pozbawione ekranu, wbudowanych akcesoriów (klawiatury, touchpada) i bez wbudowanej baterii.

 

HDMI dongles


Format komputera, który został zainspirowany tabletami oraz smartfonami. Bardzo często dzieli z nimi elementy składowe. Te rozwiązania są głównie wykorzystywane w digital signage, czyli do prezentowania informacji, video itp. ( zastosowanie: recepcje, konferencje, salony sprzedaży etc.) a nie w regularnej pracy biurowej.

 

Komputery znane jako duże pudła, które zajmują cenne miejsce pod biurkiem powoli odchodzą w zapomnienie. Przyszłość należy do kompaktowych jednostek, których moc obliczeniowa coraz rzadziej ustępuje większym braciom.

Autor: Agnieszka Borawska