• 25-11-2016
  • Technologie storage
  • Grzegorz

3D Xpoint – technologia, która odmieni rynek dysków twardych

Porównanie dostępnych pamięci NAND , DRAM z 3D Xpoint
Porównanie dostępnych pamięci NAND , DRAM z 3D Xpoint

3D XPoint to efekt współpracy firm Intel i Micron, które wspólnie opracowały nową, rewolucyjną pamięć. Jak łatwo można się domyśleć, 3D XPoint jest nowym typem pamięci nieulotnej, która ma bardzo dużą szansę zdeklasować obecnie stosowaną technologię NAND.

Kilkanaście ciężkich lat pracy inżynierów obu koncernów pozwoliło opracować technologię 3D XPoint, która jest odpowiedzią na potrzebę coraz szybszej, trwalszej i pojemniejszej pamięci, która również będzie dostępna w przystępnej cenie. Poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko ponieważ nowa klasa pamięci znacząco zmniejsza opóźnienia, pozwalając jednocześnie na przechowywanie znacznie większej liczby danych, do których  procesor może odwołać się z prędkością kilkukrotnie szybszą niż ma to miejsce obecnie.

Struktura komórki 3D Xpoint
Struktura komórki 3D Xpoint

Architektura beztranzystorowa przypomina trójwymiarową szachownicę, w której to komórki pamięci znajdują się na przecięciu linii słów z liniami bitów, przez co mogą być one indywidualnie adresowane. Dostęp do nich i ich zapis lub odczyt odbywa się przez zmianę napięcia przekazywanego do każdego selektora. Taki rodzaj budowy eliminuje konieczność użycia tranzystorów co w efekcie pozwoliło na zwiększenie gęstości dziesięciokrotnie, a koszt produkcji jest znacząco mniejszy w odniesieniu do standardowych rozwiązań. Dzięki małemu rozmiarowi komórki, szybko przełączającemu się selektorowi, zastosowaniu matrycy krzyżowej o niskim opóźnieniu i zoptymalizowanym algorytmie zapisu nowa komórka może zmieniać stany z prędkością nieosiągalną dla aktualnie dostępnych pamięci NAND. Nowa pamięć skierowana jest na rynek profesjonalny, jak i konsumencki. Dzięki większej gęstości nośnik M.2 o grubości 1,5 mm pomieści 1 TB danych a dysk w 2,5’ 15 TB, natomiast macierz o wysokości 1U pomieści nawet do 1 PB. Najważniejszą cechą jaką posiada nowa pamięć jest 1000 razy większa trwałość oraz 1000 razy większa wydajność w stosunku do tradycyjnej pamięci NAND.

Struktura komórki 3D Xpoint
Struktura komórki 3D Xpoint
Porównanie dostępnych pamięci NAND , DRAM z 3D Xpoint
Porównanie dostępnych pamięci NAND , DRAM z 3D Xpoint

Autor: Michał Sitowski

Więcej informacji na temat pamięci 3D Xpoint: