• 08-09-2022
 • Aktualności
 • Mateusz Górski

Aruba Instant ON do zastosowań SOHO

Seria Aruba Instant ON, bez wątpienia odniosła ogromny sukces i pozwoliła rozwiązaniom Aruba, zagościć w środowiskach, które nie były wcześniej w stanie, przez wzgląd na cenę produktów, pozwolić sobie na wdrożenie sieci opartej o te rozwiązania. W dzisiejszym wpisie, chcielibyśmy przedstawić Państwu dwie nowe rodziny przełączników oraz poświęcić kilka zdań na temat nowego Access Pointa AP25, który zasilił rozwiązania bezprzewodowe.

Seria 1430

 • PLUG & PLAY
 • NIEZARZĄDZALNA
 • BEZWENTYLATOROWA
 • OGRANICZONA GWARANCJA DOŻYWOTNIA

Składająca się z siedmiu niezarządzalnych, bezwentylatorowych przełączników rodzina Aruba Instant ON 1430, wyróżnia się zastosowaniem rozwiązań „pośrednich” czyli pierwszym w tej technologii przełącznikiem typu desktop wyposażonym w 5 portów GigabitEthernet oraz dwa modele 16 x 10/100/1000 jeden bez opcji Power over Ethernet, drugi, dający możliwość zasilania urządzeń końcowych z budżetem mocy 124W. Równie nietypowym przełącznikiem jest rozwiązanie 26 portowe GigabitEthernet, które posiada dodatkowo dwa uplink SFP światłowodowe.

Pozostałe trzy modele to standardowe dwa switche 8 x 10/100/1000 w wersji PoE 64W oraz bez możliwości zasilania urządzeń końcowych.

Konsekwentnie, producent daje także możliwość wyboru rozwiązania wyposażonego w 24 porty Gigabit ETH bez opcji Power over Ethernet. Trzy najmniejsze przełączniki zostały wyposażone w zasilacze zewnętrzne. Pozostałe rozwiązania w tej serii charakteryzują się zasilaniem wbudowanym.

Dla rodziny 1430 obowiązuje ograniczona dożywotnia gwarancja i wsparcie.

Seria 1830

 • LAYER 2
 • SMART MANAGEMENT
 • MODEL ZASILANY Z POZIOMU POE
 • OGRANICZONA GWARANCJA DOŻYWOTNIA

Rodzina 1830 to najprostsza, najmniej funkcjonalna grupa rozwiązań Smart zarządzalnych, w skład której, wchodzi sześć bardzo popularnych portowo urządzeń:

 • Dwie sztuki 8 x 10/100/1000
 • Dwie sztuki 24 x 10/100/1000 oraz 2 uplink SFP
 • Dwie sztuki 48 x 10/100/1000 oraz 4 uplink SFP

Seria 1830 charakteryzuje się nietypowym dostosowaniem modeli wyposażonych w zasilanie z poziomu funkcji PoE, ponieważ tylko połowa
z dostępnych portów na przełącznikach jest wyposażona w taką formę zasilania. Kolejno 4 , 12 oraz 24 porty PoE.

W tej grupie znajdujemy trzy bezwentylatorowe modele. Dwa rozwiązania 8 x 10/100/1000 oraz przełącznik 24 porty GigabitEthernet bez opcji PoE.

Szczególną uwagę w tej serii zwraca biurkowy model 8 portowy bez opcji Power over Ethernet, wyposażony w zasilacz zewnętrzny. Producent zastosował w tym przełączniku jeden port PoE IN, co oznacza, że można dostarczyć mu zasilanie z poziomu innego przełącznika wyposażonego w funkcję PoE.

Tak jak w przypadku serii 1430 również modele 1830 posiadają ograniczoną gwarancje dożywotnią.

Ponieważ rodzina 1830 jest Smart zarządzalna, standardowo zarządzanie odbywa się za pośrednictwem aplikacji mobilnej dostępnej do pobrania na stronie producenta, współpracującej z systemami Android lub iOS, a także przeglądarki internetowej poprzez stronę www.portal.arubainstanton.com. Oczywiście dla nieco bardziej wymagających Klientów, dostępna jest także forma lokalnego zarządzania z poziomu WebUI.

Access Point AP25

 • Standard: 802.11ax
 • Ilość obsługiwanych użytkowników: 100+
 • Port Smart Rate
 • Pobór mocy 802.3bt
 • Gwarancja: 2Y

Model AP 25, przeznaczony do środowiska wewnętrznego, zgodny ze standardem 802.11ax. Porównując jego parametry fizyczne do młodszego brata, czyli AP22, można zaobserwować na częstotliwości 5GHz poprawę przepustowości wynikającą z zastosowanej technologii MIMO, co za tym idzie mamy do czynienia ze zdecydowanie większą szybkością transmisji. Warto zwrócić uwagę na wyposażenie tego AP
w jeden port pracujący z szybkością 2.5 Giga oraz oczywiście dwukrotny wzrost poboru mocy PoE do 20.1W. Access Point w teorii jest w stanie obsłużyć ponad 100 użytkowników.  

Tabela 1. Porównanie modeli AP22 oraz AP25

Model AP25 jest dostarczany z białym klipsem do montażu, który można przymocować zarówno do ścian, jak i sufitów. Wszelkie formy zasilana są sprzedawane oddzielnie. Gwarancja oraz wsparcie obowiązują przez dwa lata.

Rozwiązania Aruba Instant ON zyskują coraz większą popularność. Świadczy o tym fakt, że producent decyduje się na stosunkowo szybkie doposażanie tej technologii w coraz nowsze rozwiązania. Aruba Instant ON jest doskonale dostosowana do wymagań użytkowników z grupy SMB oraz SOHO, co bez wątpienia rozszerza środowiska, w których rozwiązania Aruba mogą wieść prym na światowym rynku. Bogate portfolio przewodowe oraz bezprzewodowe ma za zadanie dać szeroki wybór użytkownikom z różnych grup sieciowych od tych największych, po najmniejszych.

Autor: Maria Mirowska-Grzeszna

Zamieszczone grafiki pochodzą ze strony https://www.arubanetworks.com/