• 19-07-2022
  • Blog
  • Damian Górski

Przegląd rozwiązań przewodowych Mikrotik: Routery i przełączniki

Firma AB S.A. od początku roku 2022 stała się dystrybutorem rozwiązań Mikrotik. Producent posiada bogate portfolio sprzętu sieciowego, dlatego przygotowaliśmy dla Państwa krótki opis, dający ogólny pogląd na możliwości zastosowania rozwiązań urządzeń tej marki. Z uwagi na mocno rozbudowane portfolio dzisiaj pochylimy się wyłącznie nad częścią przewodową.

Zacznijmy od Routerów Ethernet, które można podzielić na cztery podstawowe kategorie. Każda kategoria charakteryzuje różne grupy docelowe tych rozwiązań:

CCR
HEX
RB
PowerBox


CCR czyli Cloud Core Router jak sama nazwa wskazuje są to rozwiązania przeznaczone do bardziej wymagający rozległych środowisk sieciowych.

Te urządzenia są w stanie zaspokoić potrzeby infrastruktur małych/średnich oraz wysokowydajnych. Grupa charakteryzuje się urządzeniami wyposażonymi w porty GigabitEthernet od 7/8/12, a nawet 16 portów z uplinkami SFP (1G) lub SFP+ (10G). Bardziej wymagającym Klientom producent proponuje rozwiązania w technologii światłowodowej 8/12 portów SFP/SFP+.

Hex od słówka home są routerami przewodowymi do zastosowania domowego, cieszące się wysokim zainteresowaniem pod kątem sprzedaży. Niewielka grupa, składająca się z zaledwie 5 modeli z czego dwa z nich obsługują mało popularny już standard FastEthernet. Z pozostałych trzech rozwiązań GigabitEthernet możemy między innymi zdecydować się na wybór urządzenia typowo dostępowego bez POE. W portfolio jest także router posiadający funkcje Power over Ethernet oraz rozwiązanie wyposażone w dodatkowy port światłowodowy SFP (1G).

RB rozwiązania typu Router Board czyli urządzenia, które możemy „modyfikować” od strony hardware’u.

Na tą serię składa się 8 routerów, które kolejno możemy podzielić na 4 urządzenia typu DESKTOP oraz 4 typu RACK. Rozwiązania desktopowe opierają się w głównej mierze na 10 portowcach z czego 5 portów pracuje w standardzie GigabitETH, a pozostałe 5 obsługuje FastETH.

Bardzo ciekawym modelem, z tej grupy, na który warto zwrócić uwagę jest 7-portowiec, którego cała obudowa działa jak potężny radiator, a zasilić go można na trzy sposoby:
a) PoE-in z portu Ethernet #1
b) Gniazdo DC
c) 2-pinowe złącze z boku.

Power Box rozwiązanie przemysłowe, przeznaczone do montażu na zewnątrz, wodoodporne. Na tą rodzinę składają się dwa modele:

Power Box, FastEthernetowy model 5 portowy, oraz PowerBox Pro pięcioportowiec GigabitEthernet z dodatkowym portem światłowodowym SFP i funkcją POE.

Kolejną wartą uwagi pokaźną grupą są przełączniki sieciowe. Co ważne część z tych rozwiązań posiada możliwość zarządzania i konfiguracji zarówno z poziomu systemu RouterOS jak i SwOS. Podstawowy podział tych rozwiązań rozkłada je na trzy rodziny:

CRS
CSS
RB


CRS czyli Cloud RouterSwitch – nazwa wskazująca na ścisłe pojednanie w jednym urządzeniu tych dwóch różnych rozwiązań.

Rodzina CRS, jest najbogatsza i najbardziej rozbudowana. To właśnie w tej grupie mamy do czynienia z możliwością zarządzania urządzeniami z poziomu różnych systemów. Seria dzieli się na przełączniki zarządzane z poziomu RouterOS, SwOS lub umożliwiające wybór systemu do zarządzania miedzy jednym a drugim.

Oczywiście należy przyzwyczaić się do zupełnie niestandardowych rozwiązań, ponieważ poza podziałem na przełączniki desktopowe czy dostępowo dystrybucyjne znajdziemy w tej grupie rozwiązania wyposażone w zewnętrzne antenki, dające dostęp do sieci także od strony bezprzewodowej.

Poza standardowymi ilościami portów czyli 8/16/24/48, znajdziemy w tej serii perełki takie jak:
a) CRS106-1C-5S – pięcioportowiec SFP (1G)
b) CRS212-1G-10S-1S+IN – rozwiązanie posiadające 10 portów SFP (1G)
c) CRS305-1G-4S+IN – czteroportowiec SFP+ (10G)
d) RS312-4C+8XG-RM – model z 8 portami 1G/2.5G/5G/10G Ethernet (Smart Rate) oraz 4 x Combo 10G Ethernet/ SFP+ , wyposażony w cztery wentylatory.

CSS Cloude Smart Switch – są to rozwiązania Smart management.

Rodzina CSS jest bardzo skromna w porównaniu do CRS. W tej grupie mamy zaledwie dwa modele – co ważne zarządzanie odbywa się wyłącznie za pośrednictwem systemu SwOS. Nie posiadają dodatkowych funkcji warstwy 3. Można powiedzieć, że jest to rodzina mocno standardowa, ponieważ znajdziemy w niej model wyposażony w 8 lub 24 porty GigabitETH, do tego każdy z nich posiada dodatkowe 2 uplinki światłowodowe SFP+ (10G).

RB Router Board grupa rozwiązań dająca możliwość modyfikacji od strony hardware’u.

Seria przełączników RB, również skromna jak poprzedniczka, w skład której wchodzą zaledwie dwa przełączniki. Biorąc pod uwagę nazwę, można spodziewać się możliwości zarządzania tymi switchami z poziomu RouterOS – to tak naprawdę ta grupa, również daje możliwość zarządzania i konfiguracji wyłącznie z poziomu systemu SwOS.

Modele wchodzące w skład tej serii to dwa pięcioportowce GigabitEthernet jeden bez funkcji PoE, drugi, wyposażony w Power over Ethernet. Ciekawostka w przypadku tej grupy dotyczy wyposażenia ich w port SFP, który znajdziemy z boku obudowy, a nie na przednim czy tylnym panelu tak jak przyzwyczaili nas do tego inni producenci.

Pozycjonując rozwiązania tego producenta na rynku sieciowym można znaleźć dla nich zastosowanie zarówno w domowym środowisku jak i małym bądź średnim biurze. Cena w połączeniu z funkcjonalnością jaką posiadają te urządzania, robi ogromną konkurencję rozwiązaniom słabszych oraz mocniejszych marek. Jest to jeden z niewielu producentów, który oferuje rozwiązania „pomiędzy”, czyli jeśli potrzebujemy produktu zupełnie niestandardowego z bardzo niewielką ilością wydajnych portów lub urządzenia, które będzie posiadało bardzo dobry system zabezpieczeń oraz pełniło funkcje dostępowe, przewodowe lub bezprzewodowe w połączeniu z funkcjami routingu zawsze powinniśmy kierować swój wzrok w kierunku rozwiązań firmy Mikrotik. Po ogólnym zapoznaniu się z portfolio można zaobserwować, że w głównej mierze konkurencyjność tego producenta jest zbudowana na zupełnej oryginalności i próbie wyjścia spoza standardowo przyjętych ram dotyczących ilości portów czy funkcjonalności danych urządzeń.

Autor: Maria Mirowska-Grzeszna
Wszystkie materiały graficzne pochodzą z oficjalnej strony producenta.