• 14-07-2023
 • Aktualności
 • Damian Górski

Nowości od Mikrotik

W świecie techniki, zmiany i rozwój są nieodłącznym elementem popychającym ten dział do podejmowania nowych wyzwań oraz wprowadzania na rynek rozwiązań, które będą w stanie podołać wymaganiom pędzącego, rozwijającego się cyfrowego świata. Ostatnio bardzo popularne terminy takie jak: standard 802.11ax (WiFi6), wysoka skalowalność, niskie opóźnienia, szybka transmisja, pasmo 6GHz, MU-MIMO, OFDMA, BSS coloring, LTE/5G, przewijają się niemal na każdym kroku. Producenci ciągle skupiają się na technologiach, które będą w stanie obsłużyć dużą ilość użytkowników jednocześnie, a także będą w stanie podołać wysokim wymaganiom transferowym. Wobec powyższego widoczny jest trend do przystosowywania rozwiązań na przyjęcie coraz to większej ilości urządzeń BYOD czy IoT. Tym wymaganiom muszą sprostać nie tylko produkty  wysokiej klasy sprzętu, ale także Ci zaopatrujący Klientów w rozwiązania SMB, do których bez wątpienia jako jeden z wiodących producentów należy Mikrotik.

Zobaczmy zatem co nowego pojawiło się w portfolio.

Należy zwrócić uwagę, na nazewnictwo poszczególnych produktów, które nie zawsze jest łatwe do zapamiętania, jednak, kiedy zapoznamy się  z tymi rozwiązaniami można zwrócić uwagę, że producent w sposób bardzo konsekwentny i logiczny wprowadza na rynek nowe produkty.

Z tego miejsca przedstawiam Państwu pierwszą grupę rozwiązań hAP. Rozwiązania domowe, wspierające standard 802.11ax (WiFi6). Połączenie punktu dostępowego z w pełni funkcjonalnym routerem i firewallem.

hAP ax lite

hAP ax2

hAP ax3

Drugą grupą, którą chciałabym zaprezentować są rozwiązania Chateau LTE, będące idealną propozycją dla klientów z obszarów wiejskich bądź podmiejskich, gdzie nie dotarła jeszcze kablowa technologia Internetowa.

Chateau LTE6 ax

Chateau LTE6

Chateau 5G ax

Najczęściej zadawane pytanie, na które w karcie katalogowej nie ma klarownej odpowiedzi: Gdzie znajduje się slot na kartę sim dla powyższych urządzeń oraz czy jest?

5. SIM slot for micro SIM Card znajduje się pod urządzeniem

Finalnym rozwiązaniem, nad którym chciałabym się dzisiaj pochylić jest punkt dostępowy cAP ax. Rozwiązanie sufitowe.

 • 802.11ax
 • 2.4 / 5 GHz
 • Porty: 2 x 10/100/1000
 • System: RouterOS (only v7)
 • Zyski anten na poziomie:
  • 2.4 GHz – 6dBi
  • 5 GHz – 5.5 dBi

W przypadku wdrożeń opartych o rozwiązania Mikrotik, należy pamiętać, że producent nie ustala minimalnej ilości Access Pointów mogących pracować w klastrze. Punktami dostępowymi zarządza CAPsMAN, czyli nic innego jak urządzenie główne – punkt zarządzania – tą usługę możemy uruchomić na routerze przewodowym, routerze bezprzewodowym a nawet punkcie dostępowym, który będzie pełnił rolę zarządcy, może także pełnić rolę CAPa (AP dostępowego) w naszej infrastrukturze.

Pozostałe urządzenia przypięte do infrastruktury, która posiada „główne urządzenie – CAPsMANa” pełnią role CAPów.

Dzięki narzędziu CAPsMAN możemy w jednym miejscu nadawać SSID, hasło, częstotliwość, szerokość kanałów itd. Cała ta konfiguracja jest „przenoszona”, wysyłana automatycznie do pozostały CAPów, czyli naszych AP.

Główne urządzenie czyli CAPsMANa, należy odpowiednio skonfigurować według potrzeb.

Produkty Mikrotik, to doskonały wybór dla pojedynczych użytkowników, małych i średnich firm. W przypadku routerów śmiało można powiedzieć, że spełni swoją rolę nawet przy większych i bardziej wymagających wdrożeniach. Producent dba o wprowadzanie nowości do swojego portfolio, ale także należy podkreślić że wyróżnia się nietuzinkowymi rozwiązaniami np. pod kątem różnorodności dostępnych portów na urządzaniach co bez wątpienia wyróżnia go na tle innych producentów.

Autor: Maria Mirowska-Grzeszna

Wszystkie materiały graficzne pochodzą z oficjalnej strony producenta.