• 11-09-2023
  • Sieci bezprzewodowe
  • Damian Górski

Zyxel – kompleksowe portfolio dla małych i dużych firm

Dotychczas skupialiśmy się w proponowanych przez nas treściach na rozwiązaniach producentów takich jak Aruba, Ubiquiti czy Mikrotik, starając się zachęcić Państwa do zagłębienia się w rozwiązania nastawione wyłącznie na małe przedsiębiorstwa lub te najbardziej wymagające. Dzisiaj postawimy pierwsze kroki na nowym gruncie czyli zobaczymy co oferuje tajwański producent rozwiązań sieciowych.

Oferta jest bogata i skierowana do szerokiej grupy odbiorców, dlatego na wstępie przedstawimy Państwu ogólne portfolio. Natomiast w kolejnych wpisach pochylimy się nad poszczególnymi rozwiązaniami producenta.

Wchodząc na stronę producenta od razu w oczy rzuca się zakładka PRODUKTY, w której to można odnaleźć rozwiązania opisane jako łączność domowa, łączność sieciowa, bezpieczeństwo oraz usługi i licencje. W każdej z nich znajdują się ściśle spozycjonowane i nastawione na konkretnych Klientów rozwiązania.

Dla tych, którym zależy na mobilnej łączności szerokopasmowej, nie zabraknie opcji do wyboru, zarówno tych do zastosowania na zewnątrz jak i wewnętrznych, wyposażonych w sloty na kartę SIM oraz pracujące w technologii od 5G NR przez 4G po 3G.

Kolejnym elementem jest portfolio przełączników, w którym możemy odnaleźć pełną paletę możliwości od rozwiązań SOHO, niezarządzanych, smart zarządzanych aż do tych w pełni zarządzanych warstwy L3 z możliwością łączenia w stos. Przez dostęp po agregację, od portów Fast czy GigabitEthernet po rozwiązania 10GBase-T lub SFP+.

W ofercie nie może także zabraknąć punktów dostępowych, około 25 różnych modeli wewnętrznych i zewnętrznych, głównie z antenami wbudowanymi do zawieszenia sufitowego, ale także pojawiają się rozwiązania, hospitality do postawienia na biurku wyposażone w 4 porty GigabitEthernet. Jeśli chodzi o zarządzanie to może odbywać się ono na trzy sposoby w zależności od wybranego modelu AP:

  • Standalone, lokalne zarządzanie
  • Nebula Cloud Management, czyli platforma spajająca kilka urządzeń Zyxel takich jak Access Pointy, przełączniki i routery czy Firewalls w jednej platformie dającej możliwość, konfiguracji, zarządzania i monitoringu z poziomu jednego miejsca.
  • Controller-managed  zintegrowany z bramami USG FELX lub ATP

Co ważne, wszystkie urządzenia Zyxel AP domyślnie działają w trybie autonomicznym, natomiast producent mimo wszystko zaleca korzystanie z NCC, jeśli jest ono tylko dostępne dla zakupionego przez Zamawiającego urządzenia.

Elementem najistotniejszym jest portfolio rozwiązań Firewall. W tej puli znajdziemy zarządzalny w chmurze router AXE5400 WiFi 6E oraz dwa rodzaje firewalls:

  • Serii ATP (Advanced Threat Protection) rozwiązania zarządzalne lokalnie lub chmurowo przeznaczone dla małych i średnich firm, których głównym celem jest wykrywanie nieznanych zagrożeń z funkcją sandbox, która jak można odnaleźć cytat na stronie producenta

(…) jest zwirtualizowanym, izolowanym środowiskiem sieciowym, w którym uruchamiane są nieznane pliki w celu analizy ich zachowania.

  • Serii USG FLEX, wyposażone w szeroką gamę zaawansowanych funkcji koniecznych do zagwarantowania ochrony sieci firmowych, z możliwością zarządzania z chmury lub lokalnie z poziomu IP

Ostatnim punktem, przy którym warto na chwilę przystanąć, jest zakładka ROZWĄZANIA, gdzie głównym rozwijającym się produktem jest system Nebula Cloud. Istnieje możliwość wypróbowania tej platformy w sposób darmowy, który gwarantuje podstawowy ograniczony pakiet możliwości konfiguracji, monitoringu i zarządzania. Producent daje możliwość rozszerzania tych możliwości za pomocą dostępnych do kupienia licencji PlusPack lub ProPack. W celu sprawdzenia jakie korzyści idą za zakupem poszczególnych pakietów zachęcamy do odwiedzenia niżej zamieszczonego linku do strony producenta.

Biorąc pod uwagę kompleksowość portfolio rozwiązań Zyxel, można śmiało powiedzieć, że producent stara się wpasować w potrzeby sieciowe różnych grup klientów, nie zamykając się na żadne wymagania sieciowe czy wdrożeniowe. Bez względu na to czy chcemy zbudować własną siec domową lub firmową, mamy możliwość przygotowania kompleksowej sieci na bazie rozwiązań dostępnych u tego producenta z dbałością o każdy rodzaj możliwych do utworzenia sieci scenariuszy od małych niewymagających po te największe w których duży nacisk kładzie się na bezpieczeństwo, wydajność i skalowalność.

Autor: Maria Mirowska-Grzeszna

Wszystkie materiały graficzne pochodzą z oficjalnej strony producenta.