• 12-03-2024
  • Aktualności
  • Damian Górski

Nowości sieciowego świata Ubiquiti

Ostatni czas przyniósł na rynku rozwiązań sieciowych wiele pionierskich, innowacyjnych technologii, które zmusiły producentów do dostosowania portfolio w zakresie najnowszych trendów panujących w sieciach przewodowych i bezprzewodowych. Rosnące zapotrzebowanie na wydajność, szybkość, skalowalność i bezpieczeństwo jest możliwe dzięki ciągłemu wprowadzaniu nowych technologii na rynek. Wśród nich znajdują się WPA3, 802.11ax, pasmo 6GHz, MU-MIMO, OFDMA, BSS coloring, porty Smart Rate, wysoko wydajne porty światłowodowe oraz LTE 5G. Te innowacje stanowią jedynie niewielką część ogromu postępów technologicznych, które zaszły w ostatnich latach.

Firma Ubiquiti postanowiła zmierzyć się z nowymi możliwościami, wprowadzając na rynek produkty, które będą w stanie konkurować z producentami innych marek na rynku sieci. Poniżej przedstawiamy Państwu kilka nowości ubogacających rozległą bazę rozwiązań sieciowych jaką dysponuje Ubiquiti w zakresie linii UniFi.

Cloud Keys & Gateways
W tej sekcji zmiany dotknęły nie tylko części sprzętowej, ale także chmurowej, a to wszystko za sprawą Official UniFi Hosting.

Rozwiązanie działa wyłącznie w formie chmurowej dla sieci UniFi Network, niemniej jednak należy podkreślić, że niezależna brama, taka jak Gateway Professional, nadal jest wymagana, aby umożliwić routing, VPN i funkcje bezpieczeństwa sieci. Platformy można używać razem z innymi konsolami UniFi w celu rozszerzonej obsługi aplikacji. Istnieje możliwość dodawania rejestratorów wideo do skalowalnego zarządzania kamerami bezpieczeństwa (Protect) lub Cloud  Key do telefonu VoIP (Rozmowa) i kontroli dostępu do drzwi (Access). Sprzedawane w formie miesięcznych subskrypcji, z możliwością zaznajomienia się z funkcjonalnościami za pośrednictwem trailowej 30 dniowej dostępnej na stronie producenta wersji.

Maksymalna ilość urządzeń UniFi, którymi można zarządzać z poziomu tej platformy wzrosła do 1000.

W przypadku nowości sprzętowych w obrębie tej grupy pojawiły się urządzenia takie jak: UniFi Express – UX

– obsługuje do 60 urządzeń Klienckich
– wyposażony w wbudowany Access Point zgodny z WiFi 6
– posada 1 port WAN oraz 1 port LAN Gigabit Ethernet
– gdy działa jako Security Gateway, jest w stanie zarządzać maksymalnie czterema urządzeniami UniFi Network

Access Points

Przyszłość popularności sieci bezprzewodowych opartych o rozwiązania Ubiquiti także jest uzależniona od poziomu nowości i innowacyjności zastosowanych przez producenta w tej grupie rozwiązań.

Rozwój sieci bezprzewodowych odgrywa ogromna rolę a wymagania względem tego rodzaju infrastruktury stale rosną.

Technologia 802.11ax na dobre zagościła w dziedzinie WiFi stąd producent dostosował swoje portfolio do panujących trendów i wymagań.

Poniżej przedstawiamy Państwu kompleksową serię rozwiązań U6 czyli zgodnych ze standardem 802.11ax Access Pointów spośród których można odnaleźć wysoko wydajne punkty dostępowe takie jak U6 Enterprise oraz U7 Pro, które wspierają także prace w paśmie 6 GHZ oraz 2.5 Gigabit Ethernet porty Smart Rate.

Przełączniki

Nowa seria rozwiązań UniFi Professional Max. Rodzina wychodząca naprzeciw nowym trendom i wymaganiom pod kątem zwiększonego zapotrzebowania na budżet mocy PoE dla urządzeń końcowych wymagających do zasilenia minimum standardu 802.3bt oraz wspierająca porty typu Smart Rate mające możliwość pracy z szybkością do 2.5 Gbit/s.

Na całą serię składają się 4 urządzenia.

Wymienione wyżej nowości wprowadzone przez Ubiquiti bez wątpienia w dalszym ciągu budują przewagę na rynku sieci nawet nad rozwiązaniami typowych enterprisowych marek. Wynika to z imponującego połączenia możliwości oferowanych przez te produkty i ich cen która dla wielu przedsiębiorstw gra kluczową rolę podczas decyzji o wyborze sprzętu na bazie którego przygotowana zostanie infrastruktura sieciowa firmy. Producent bardzo dobrze rozpoznaje rynek i stara się dostosować do najwyższych panujących na nim standardów nie pozwalając jednocześnie na przejęcie swojej docelowej grupy Klientów przez producentów innych marek.

Autor: Maria Mirowska – Grzeszna

Zamieszczone grafiki pochodzą ze strony https://ui.com.