• 14-03-2024
  • Aktualności
  • Mateusz Górski

Publiczny stream LIVE z kamer IP AXIS

Współczesne kamery CCTV często mają więcej zadań niż tylko monitorowanie terenu. Coraz więcej firm chce udostępniać obraz z kamer na żywo dla szerokiej widowni. Począwszy od hoteli chcących pochwalić się pięknymi wnętrzami czy ogrodami po infrastrukturę publiczną chcącą pokazać np. ruch na skrzyżowaniach. Również miłośnicy dzikiej przyrody korzystają z dobrodziejstw monitoringu w nieco mniej standardowy sposób.

W przeszłości chcąc udostępniać obraz z kamery na stronie internetowej był wymagany enkoder, często dedykowany komputer albo własny serwer streamingowy. Jednak od kiedy platformy jak YouTube czy Facebook zaczęły wspierać bezpośredni streaming, udostępnianie własnych streamów stało się znacznie prostsze. Platformy te umożliwiają stream na żywo niezależnie czy mamy jednego widza czy też ogląda nas milion osób jednocześnie.

Ale jak udostępnić obraz z naszej kamery IP na te platformy bez specjalisty IT albo skomplikowanej infrastruktury?

Aplikacje streamujące bezpośrednio z kamery

W rozwiązaniach AXIS Communications mamy do dyspozycji platformę ACAP. Umożliwia ona wgranie różnych aplikacji bezpośrednio do kamer – tak samo jak instalowanie aplikacji na np. smartfonie. W 2014 roku czeska firma NetRex zadebiutowała z aplikacją Camstreamer. Jest to aplikacja służąca specjalnie do streamingu z kamer firmy AXIS. Pozwala ona na streaming bezpośrednio z kamery na takie platformy jak YouTube, Facebook, Vimeo, Twitch i wiele innych.

Ogromną zaletą jest prostota obsługi i konfiguracji tej aplikacji. Wystarczy nam pojedyncza kamera AXIS, licencja na aplikację i połączenie z internetem. Nic więcej, żadnej specjalnej infrastruktury czy komputerów.

Dynamiczna infografika

Może się zdarzyć, że poza samym obrazem z kamery chcemy dołożyć coś jeszcze do udostępnianej treści. Na kamerach AXIS można wówczas zastosować dodatkową aplikację – CamOverlay. Pozwala ona na dodawanie dynamicznych grafik i tekstów do obrazu z kamery. Zatem możemy pokazywać np. aktualną pogodę, informacje z kanałów RSS, wcześniej zapisane na karcie SD filmy czy materiały reklamowe.

Dane zewnętrzne

Jeśli jest potrzeba zawarcia na materiale wideo danych z zewnętrznych serwisów (np. ze stacji pogodowych czy z systemu kontroli dostępu) również z pomocą przychodzi platforma ACAP i odpowiednia aplikacja – CamScripter. Używanie tej aplikacja pozwala na wykorzystywanie jej API co daje nam praktycznie nieograniczone możliwości integracji z innymi systemami.

Podsumowując – jak widać streaming na żywo z kamer IP nie jest skomplikowany, zwłaszcza z użyciem kamer od AXIS Communications. Możemy używać zarówno „klasycznych” kamer CCTV jak i dedykowanych produktów do nagrywania materiałów w bardzo wysokiej jakości. Takimi dedykowanymi kamerami od AXIS są kamery Q1715 – kamera dedykowana do broadcastu, posiada między innymi wyjście HD-SDI; kamery AXIS V5925 oraz V5938. Posiadają one wejścia mikrofonowe XLR, zoom optyczny, obsługę VISCA, są zgodne z 3G-SDI oraz protokołem NDI.

Jak widać AXIS to nie tylko monitoring, ale i streaming – wszystko dzięki platformie ACAP. W połączeniu z jakością produktów AXIS otrzymujemy wielofunkcyjne narzędzie mogące realizować różne cele.

Jak działa CamStreamer na kamerze AXIS można zobaczyć na żywo np. tutaj:

Autor: Paweł Będź

Wszystkie materiały graficzne pochodzą z oficjalnej strony producenta lub zostały wygenerowane z użyciem AI.