• 20-03-2024
  • Monitoring wizyjny
  • Damian Górski

Kamery 360° i zoom optyczny – to możliwe z AXIS

Niejednokrotnie w instalacji jest wymagane pokrycie monitoringiem sporej powierzchni. Zwykle w takich sytuacjach mamy dwie opcje – albo użycie kilku kamer, albo zastosowanie kamery typu „rybie oko” pokrywającej obszar 360°. Oczywiście zastosowanie jednej kamery zwykle jest tańsze (mniej sprzętu, mniej okablowania, mniejsze obciążenie sieci etc), ale niesie ze sobą inne problemy. Jednym z nich jest brak szczegółowości w większej odległości od kamery.

Z problemem odległych obiektów możemy poradzić sobie w opisanej sytuacji na przynajmniej dwa sposoby. Możemy zastosować kamerę fisheye o bardzo wysokiej rozdzielczości i używać zoomu cyfrowego – jednak w takiej sytuacji tracimy szczegółowość i jakość. Drugą opcją jest zastosowanie kamery 360° w połączeniu z kamerą PTZ (posiadającą duży zoom optyczny).

Skupmy się zatem na opcji drugiej, która zapewni nam doskonałej jakości obraz obiektów znajdujących się zarówno blisko kamery jak i w oddali. AXIS może tutaj zaoferować dwie kamery:

AXIS Q6010

AXIS Q6100

Obie kamery posiadają po 4 obiektywy, dzięki którym możemy osiągnąć pokrycie 360°. Obiektywy te można ręcznie ustawić wg potrzeb (ich położenie na obwodzie kamery jak i pochylenie). Co zatem z zoomem? Do wspomnianych urządzeń możemy podpiąć kamery PTZ od AXIS – do modelu Q6010 kamery PTZ z serii Q60 (zoom do x20), a do Q6100 kamerę Q6135 (zoom x32 i możliwość patrzenia ponad horyzont).

Co zyskujemy dzięki takiemu rozwiązaniu?

  • Jedna skrętka zapewnia nam zasilanie jak i transmisję wszystkich strumieni wideo
  • Jeden adres IP – wystarczy w naszym systemie VMS jedna licencja (a mamy w sumie 5 obiektywów)
  • Kompaktowe urządzenie nie wymagające wielu akcesoriów i uchwytów do jego zamontowania
  • Automatyka – w przypadku np. wykrycia ruchu czy zdarzenia przez analitykę w kamerze 360°, kamera PTZ może automatycznie się ustawiać w danym kierunku i przybliżyć nam obraz tego zdarzenia
  • Niezależność od systemu VMS – kamera dookólna komunikuje się bezpośrednio z kamerą PTZ, to rozwiązanie może działać nawet bez podłączania go do żadnego systemu VMS (i dzięki możliwości zapisu materiału na kartach SD – rejestrator również nie jest wymagany)

Czy zatem warto stosować tego typu rozwiązania? Poza oczywistymi korzyściami w postaci niższej ceny (w stosunku do montażu wielu kamer w różnych punktach) czy zmniejszenia zapotrzebowania na przepustowość łącza… To zależy. Pamiętajmy, że każda instalacja jest inna. Zawsze musimy podejść indywidualnie do projektu i dopasować rozwiązanie do potrzeb i oczekiwań finalnego użytkownika.

Autor: Paweł Będź

Wszystkie materiały graficzne pochodzą z oficjalnej strony producenta.