• 15-04-2025
  • Bez kategorii
  • Damian Górski

Zmiany HPE Networking Instant ON

Wygląda na to, że w przeciwieństwie do starych już zapomnianych rozwiązań HPE Office Connect, produkty Instant On, zostaną z nami na dłużej. Producent wciąż wprowadza do tego świata, nowe poprawki, dodatki, urządzenia i rozszerzenia możliwości.

Zacznijmy od tego, że jakiś czas temu dokonano zmiany logo i od tego momentu nie mówimy już o produktach Aruba Instant ON lecz o HPE  Networking Instant ON. Czyli spod flagi pomarańczowej wpadamy pod flagę zielonych.

Kolejnym istotnym elementem są zmiany jakie dokonały się na portalu Instant ON znanym teraz pod postaciom Instant ON 3.0 i wyżej. Przerobiono szatę graficzną, choć pod tą przeróbką kryje się kilka innych elementów, takich jak dodanie dodatkowych możliwości i funkcjonalności.

Strona główna daje możliwość dostępu do wszystkich lokalizacji, w których mamy wdrożone rozwiązania Instant ON, co więcej, dodano opcję ulokowania na mapie poszczególnych miejsc, którymi zarządzamy z poziomu jednego konta, dodatkowo już na pierwszej stronie udostępniono sposobność zbadania ogólnego stanu poszczególnych infrastruktur.

Postarano się także o dołożenie ciekawej opcji klonowania witryny i wszystkich jej konfiguracji (z wyjątkiem : listy obserwowanych i blokowanych klientów oraz listy kontroli dostępu, które mogą się różnić w zależności od lokalizacji) co z punktu widzenia wdrożenia rozwiązania w kilku miejscach, może usprawnić przygotowanie sieci w każdej z nowo powstałych witryn.

Wybierając interesującą nas lokalizację widzimy, że w menu głównym doszły trzy dodatkowe panele dotyczące zdrowia sieci (wyświetlający informacje o ogólnym stanie sieci), ewentualnych alertów / powiadomień oraz polityk.

W zakładce zdrowie sieci mamy możliwość weryfikacji klientów, sieci oraz urządzeń pod kątem takich „stanów” jak między innymi: błędy PoE, dostępny / niedostępny, problemy z uwierzytelnianiem, migotanie łącza itd.

Pod częścią dotyczącą polityk ukryto, możliwość przygotowywania harmonogramu dostępu do sieci i kategorii aplikacji. Maksymalnie można przygotować 32 polityki, które będą wykonywane zgodnie z przydzielonym im priorytetem.

Zdecydowano się również na wdrożenie możliwości tworzenia kont administratorów opartych o role.

Administrator — ​​konto ma pełny dostęp do witryny, w tym do konfiguracji, monitorowania, konserwacji urządzenia
i wszystkich innych działań, które można wykonywać w witrynie, łącznie z jej usuwaniem.

Operator — konto ma pełny dostęp do witryny, w tym do konfiguracji, monitorowania, konserwacji urządzenia i większości działań dostępnych w witrynie. To konto nie ma uprawnień do usuwania witryny ani zarządzania innymi kontami.

Delegate — konto ma dostęp do ograniczonych konfiguracji, które nie mają wpływu na infrastrukturę sieciową, oraz ograniczone działania na klientach, sieciach i urządzeniach. To konto nie ma uprawnień do usuwania witryny ani zarządzania innymi kontami.

Viewer — ​​konto ma dostęp wyłącznie do przeglądania witryny, ale nie może wprowadzać żadnych zmian w konfiguracji witryny.

A co z nowościami w portfolio?

Głównie wyposażono rozwiązania Instant ON w nowe Access Pointy, których modele i podstawowe parametry prezentujemy poniżej. Znajdziemy tutaj głównie rozwiązania wewnętrzne: AP32, AP21, rozwiązanie zewnętrzne: AP27 oraz rozwiązanie do postawienia na biurku: AP22D, wszystkie zgodne ze standardem 802.11ax. Priorytetem jest AP32, gdyż jako jedyne na obecną chwilę posiada potrójne radio 2.4GHz / 5GHz / 6GHz.

Warto też podkreślić, że część starszych punktów dostępowych takich jak: AP12, AP15, AP11D przeszły od 31 stycznia 2025 roku w status End of Sale.

AP32AP21AP22DAP27
Ideal deploymentHigh device density, offices, restaurants, multi-purpose facilitySOHOs, meeting rooms, studio retail, low-density deploymentsBoutique hotels, SOHOs, medical offices, receptionCurbside deliveries, patio dining, outdoor (IP67) workspaces, education play spaces
Recommended max number of active devices per AP75507575
Max data rates3.6 Gbps1500 Mbps1774 Mbps1774 Mbps
MIMO2×22×22×22×2
Radios2.4 Ghz 802.11ax (Wi-Fi 6); 5 Ghz 802.11ax (Wi-Fi 6);
 6 Ghz 802.11ax (Wi-Fi 6)
2.4 GHz 802.11n, 5 GHz 802.11ax (Wi-Fi 6)2.4 Ghz 802.11ac (Wi-Fi 6); 5 Ghz 802.11ax (Wi-Fi 6)2.4 Ghz 802.11ac (Wi-Fi 6); 5 Ghz 802.11ax (Wi-Fi 6)
PowerPoE in: 802.3bt/802.3at, 12.9W (PoE)PoE in: 802.3af, 10.9W (DC)PoE in: 802.3at/802.3bt, PoE out: 2x15W (PoE 802.3af)PoE In: 802.3at 14.6W (PoE)
Ports1x 2.5GbE BaseT1 GbE BaseT1x 2.5GbE BaseT PoE Class 4/6 Uplink
2x 1GbE BaseT PoE Class 3 Downlink
2x 1GbE BaseT Downlink
1GbE Base-T
Antenna gain2.8dBi in 2.4GHz
4.5dBi in 5GHz and 6GHz
1.7dBi in 2.4GHz
4.8dBi in 5GHz
5.2dBi in 2.4GHz
5.4dBi in 5GHz
2.9dBi in 2.4GHz
3.3dBi in 5GHz

Dla wyjątkowo wygodnych Klientów producent wprowadził Office-in-a-box. Nic innego jak możliwość zamówienia w jednym pudełku pełnego zestawu, który po wyjęciu i podłączeniu, daje możliwość działania sieci biurowej niemal na zasadzie plug and play.

W pudłach w zależności od stopnia rozbudowania / wielkości danej sieci mamy przygotowany zestaw, w którym znajdują się:

  • Serwer
  • Switch Instant ON
  • Access Point Instant ON

Przykłady:

Wydaje się być fenomenem, że HPE/Aruba, nie zatrzymuje się wyłącznie na rynku przeznaczonym dla wielkich graczy. Zaangażowanie w rozwój siatki rozwiązań SMB pozwala na przejmowanie przez tego producenta coraz większej grupy użytkowników. Biorąc pod uwagę rozwój zarówno platformy do zarządzania jak i portfolio rozwiązań Instant ON, sądzę, że możemy spodziewać się także rozszerzenia tego panelu o zupełnie nowe urządzenia, których do tej pory wśród SMB HPE/Aruba nie widzieliśmy. Czy będą to routery lub gateways? Bez wątpienia przekonamy się w niedługim czasie.

Autor: Maria Mirowska-Grzeszna

Wszystkie materiały graficzne pochodzą z oficjalnej strony producenta.