- 16-02-2022
- Blog
- Damian Górski
Nowości w portfolio Aruba AOS-CX 6000
Od lat wiadomo, że kiedy odchodzi stare to na jego miejsce przychodzi nowe. Tak też stało się z serią Aruba OS 2530, którą wyparła nowa rodzina rozwiązań Aruba CX, w tym wypadku jest to grupa CX 6000. Rozwiązanie oparte o najnowszy system operacyjny AOS-CX, pozwalający na spójną współpracę tego prostego rozwiązania z pozostałymi urządzeniami w tej serii.
W porównaniu do poprzedniej rodziny 2530 poczyniono pewne zmiany między innymi:
- Zrezygnowano z małego przełącznika 8-portowego na rzecz 12-portowca GigabitEthernet.
- Kolejna różnica widoczna jest w dostępnych budżetach mocy POE, w serii CX nie znajdziemy już modelu z bardzo niskimi budżetami. Najmniejszy 12-portowiec POE posiada 139W.
- Rozwiązania Aruba CX 6000 w przeciwieństwie do poprzedniej serii są programowalne z poziomu API Rest.
- Urozmaicono również możliwość zawansowanej konfiguracji, ponieważ poza dostępnym portem konsoli oraz możliwością zarządzania z poziomu lokalnego, mamy także możliwość zarządzania tymi rozwiązaniami z wykorzystaniem najnowszej formy jaką jest NetEdit. Istnieje również możliwość dodania tych urządzeń do platformy Aruba Central.
Na rodzinę rozwiązań Aruba CX 6000 składa się pięć typowo dostępowych, warstwy L2, prostych w użyciu, podstawowych modeli, przeznaczonych do małych i średnich firm, wspierających routing statyczny. Część z dostępnych modeli w tej serii obsługuje PoE klasy 4.
Pierwszy model to bez wentylatorowy, najmniejszy w tej rodzinie przełącznik wyposażony w 12 portów GigabitEthernet oraz 2 porty COMBO 2 x 1GBase-T/ 2 x SFP, z maksymalnym budżetem mocy PoE 139W
- Aruba 6000 12G Class4 PoE 2G/2SFP 139W
W tej serii znajdziemy również dwa modele 24 portowe, wyposażone w 24 x 10/100/1000 oraz 4 porty światłowodowe SFP, posiadające wbudowane wentylatory oraz zasilacz. Jeden bez funkcji Power over Ethernet, drugi wyposażony w tę funkcję z budżetem 370W
- Aruba 6000 24G Class4 PoE 4SFP 370W
- Aruba 6000 24G 4SFP Switch
Konsekwentnie pozostałe dwa modele z listy to oczywiście 48-portowce. Wyposażone w 48 portów GigabitEthernet oraz 4 porty światłowodowe 1G SFP. Również mamy w tych modelach do czynienia z wbudowanymi wentylatorami i zasilaczem, oraz standardowym podziałem na rozwiązanie bez PoE oraz posiadające możliwość zasilania urządzeń końcowych z maksymalnym budżetem mocy wynoszącym 370W.
- Aruba 6000 48G Class4 PoE 4SFP 370W
- Aruba 6000 48G 4SFP Switch
Jeśli chodzi o akcesoria, to producent dla tej serii zapewnia nam dostęp do trzech podstawowych przetworników:
- Wkładka wielomodowa ze złączem LC Aruba 1G SFP LC SX 500m OM2 MMF
- Wkładka jednomodowa ze złączem LC Aruba 1G SFP LC LX 10km SMF
- Wkładka zamieniająca medium z optycznego na elektryczne Aruba 1G SFP RJ45 T 100m Cat5e
Zarządzanie odbywa się na dokładnie takich samych zasadach jak pozostałymi rozwiązaniami AOS-CX
- Stare dobre CLI
- Proste Web GUI
- Znana już od długiego czasu platforma Aruba Central
- Zaawansowane oprogramowanie NetEdit dające możliwość skoordynowanej konfiguracji, monitorowania oraz rozwiazywania problemów.
Nie sposób nie poświęcić, kilku słów nowej możliwości zarządzania, ponieważ jest ona nierozłączną częścią rozwiązań Aruba OS-CX. Co nowego wprowadza NetEdit?
- Koordynację konfiguracji wielu przełączników z automatyzacją i analizą by zapewnić spójne, zgodne, wolne od błędów wdrożenia
- Przyjazny interfejs
- Kompleksowe wdrażanie
- Szybkie zmiany w całej infrastrukturze
- Zgodność z polityką po aktualizacjach
- Automatycznie wykrywa nowe urządzenia pojawiające się w sieci
- Edycja na wielu urządzeniach jednocześnie (centralne definiowanie np. serwera NTP lub Radius)
- Możliwość wdrożenia, ale też wycofania, daje nam swobodę sprawdzenia czy zmiany działają poprawnie przed ich wdrożeniem lub szybko możemy te zmiany cofnąć, gdy wystąpią problemy.
- Automatycznie zbiera informacje o sieci przed i po zmianach wykazując różnice jakie zaszły
- Umożliwia wykrywanie anomalii
- Ciągle sprawdza czy wszystko działa zgodnie z przewidywaniami administratora
Warto też wspomnieć o tych elementach, których prostsze rozwiązania takie właśnie jak Aruba CX 6000 oraz Aruba CX 6100 nie wspierają. W tych podstawowych seriach nie znajdziemy możliwości zarządzania z poziomu Aplikacji mobilnej, ponieważ obie wspomniane wyżej rodziny nie zostały wyposażone w dongle bluetooth. Nie wspierają systemu NAE, czyli pisząc najprościej mechanizmu analizującego to, co dzieje się w sieci w sposób wielowarstwowy, przydatne podczas rozwiązywania problemów, odczytywania statystyk czy monitoringu sieci. W tych rozwiązaniach nie nacieszymy się również funkcją always- on POE, czyli podtrzymaniem zasilania dla urządzeń końcowych nawet wtedy gdy robimy reboot urządzenia. Nie mamy również wsparcia dla żadnej formy łączenia w stos czy zarządzania z poziomu jednego adresu IP.
Producent, dla tych rozwiązań, trzymając się ścieżki Aruba OS-CX proponuje ograniczoną gwarancję dożywotnią obowiązującą przez cały okres posiadania urządzenia przez pierwszego użytkownika końcowego, do pięciu lat od daty wycofania produktu ze sprzedaży. Obejmuje ochronę gwarancyjną wszystkich wbudowanych wentylatorów i zasilaczy przez cały okres obowiązywania gwarancji. Dostęp do wszystkich ogólnodostępnych wersji oprogramowania / systemów operacyjnych obowiązuje przez cały okres posiadania produktu przez klienta.
Bardzo wyraźnie widać, ze seria rozwiązań CX, stała się priorytetowa w portfolio producenta, które urozmaicane jest o coraz to nowsze rozwiązania. Poznaliśmy już ogromną paletę rozwiązań dostępowych przez agregację aż po rozwiązania Core czy Data Center. Producent wyposażył również tą serię o rozwiązania przemysłowe przeznaczone do środowisk zewnętrznych, których do tej pory bogata paleta urządzeń producenta nie posiadała. Widać bardzo wyraźne, że mamy tutaj do czynienia z ciekawym, a przede wszystkim rozwojowym projektem, którym w rezultacie, producent chciałby podbić większość rynku sieciowego od domowych, przez małych, średnich aż po największych przedsiębiorców. Spójne, wydajne, łatwe w zarządzaniu środowisko, dające wiele możliwości sposobów konfiguracji monitoringu sieci jest absolutnym fenomenem, który został już doceniony na wielu światowych rynkach sieciowych.
Autor: Maria Mirowska-Grzeszna
Materiały, cytaty, grafiki pochodzą z poniższych źródeł:
https://www.arubanetworks.com/support-services/%20product-warranties/
https://www.arubanetworks.com/