• 08-06-2022
  • Blog
  • Damian Górski

Co nowego w Ubiquiti?

Stale zmieniające się potrzeby użytkowników, rosnące wymagania związane z szybkością przepływu danych czy przepustowością, wciąż wymuszają na producentach sprzętu sieciowego dostosowywania swoich rozwiązań, do panujących zmian technologicznych. Oczywiście większość marek związanych z sieciami na takie zmiany odpowiada, wśród nich są także rozwiązania Ubiquiti.

Od jakiegoś czasu towarzyszy nam standard bezprzewodowy 802.11ax pospolicie nazywany WiFi 6. Można zaobserwować, że producenci bardzo mocno dostosowali swoje portfolia pod nowości, jakie zostały wdrożone. Większość marek sieciowych posiada już bardzo bogate rozwiązania bezprzewodowe zgodne właśnie z tym standardem. Ubiquiti także postarało się o zaspokojenie potrzeb Klientów podążających za nowinkami, dzięki temu wypuszczono na rynek już jakiś czas temu rozwiązania U6-Lite, U6-LR czy U6-Pro, ale producent nie zatrzymał się tylko na takich zmianach.

Z tego miejsca dotykając rozwiązań bezprzewodowych chciałabym Państwu przedstawić rozwiązanie Unifi LTE Pro. Doskonałe do zastosowań domowych, wyposażone w gniazdo kart NanoSIM oraz 2 porty GigabitEthernet. Zasilany za pomocą funkcji PoE. Montaż naścienny lub możliwość ustawienia go swobodnie na biurku. Rozwiązanie jest zintegrowane z aplikacją Unifi Network, obsługuje pasma LTE (1, 3, 7, 8, 20, 28), WCDMA (1, 8).

Kolejnym rozwiązaniem, obok którego nie powinno się przejść obojętnie to U6-Mesh-EU. Możliwa do osiągniecia przepustowość może sięgać nawet 5.3 Gb/s dzięki MIMO 4×4 dla częstotliwości 5 GHz oraz 2×2 dla częstotliwości 2.4GHz. Wodoodporna obudowa zgodna ze stopniem ochrony IPX5, która gwarantuje swobodną instalację tych rozwiązań na zewnątrz. Oczywiście rozwiązanie jest zgodne z najnowszym standardem WiFi 6, wyposażone w jeden port GigabitEthernet oraz mocne anteny z zyskiem na poziomie od 3-5 dBi. Doskonałe rozwiązanie do tworzenia wydajnych połączeń siatkowych.

Rozwiązania bezprzewodowe to nie jedyna działka, w której producent postawił na nowości. Urządzenia odpowiadające za przewodowe połączenia, także doczekały się poszerzenia portfolio o nowinki techniczne. Zobaczymy co słychać w rozwiązaniach typu Dream Machine oraz co nowego wprowadzono do serii przełączników.

Na początek chciałabym zaprezentować rozwiązanie domowe UDR, czyli Dream Router. Urządzenie zgodne ze standardem 802.11ax, pracujące w obu pasmach, osiągające przepustowość sięgającą 3 Gb/s, a to wszystko zapewnia nam MIMO 4×4 wdrożone dla obu częstotliwości oraz wewnętrzna, dwuzakresowa, czterobiegunowa antena. Ponieważ mamy do czynienia z routerem, rozwiązanie jest wyposażone w (1) port GigabitEthernet WAN oraz (4) porty GigabitEthernet LAN, z czego dwa z nich posiadają funkcję Power over Ethernet, obsługując standard 802.3af. UDR gwarantuje także możliwość opcjonalnego dołożenia pamięci Micro SD.

Zapewne wiele osób zdążyło poznać już rozwiązanie UDM-Pro, czyli coś w rodzaju multiurządzenia, kumulujące w sobie funkcjonalności Security Gateway, Cloud Key, przełącznika oraz urządzenia umożliwiającego zarządzanie kamerami. Jedyne czego brakowało w tym modelu, był brak funkcji PoE na dostępnych portach. Z tego miejsca przedstawiam Państwu Dream Machine Special Edition czyli UDM-SE, który wyposażony został w (2) porty WAN (10G SFP+ i 2.5GbE RJ45), (1) port LAN 10G SFP+ oraz (8) GbE RJ45, w tym (6) 802.3af PoE i (2) 802.3at PoE+ LAN. Z mojego punktu widzenia, jest to rozwiązane, które spokojnie można wdrożyć do małej, bądź średniej infrastruktury, zapewniające wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania sieci narzędzia zamknięte w jednej obudowie.

Ostatnią grupą, na którą chciałabym zwrócić szczególną uwagę są przełączniki linii Unifi. Producent zdecydował się na przywiązanie nieco więcej uwagi do rozwiązań agregacyjnych, dzięki czemu jak zapewne większość użytkowników wie, możemy cieszyć się mocno wydajnym switchem warstwy L3 czyli USW-Pro- Aggregation, który został wyposażony w 28 portów SFP+ oraz 4 porty SFP 28 (25G). Idąc tym tropem w portfolio producenta możemy trafić na miedziany odpowiednik tego rozwiązania, czyli USW-EnterpriseXG-24.

Rozwiązanie warstwy 3, wyposażone w (24) porty 10GbE RJ45 oraz (2) porty 25G SFP28. Zdolność przełączania na poziomie 580 Gb/s.

Bardzo ważna informacja, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, w przypadku obu tych przełączników jest taka, że porty SFP28 nie obsługują mieszanej prędkości w trybie 25Gbps. Gdy jeden z portów SFP28 zostanie skonfigurowany w trybie 25Gbps, pozostałe również będą ograniczone do 25Gbps. Porty SFP28 obsługują prędkość mieszaną tylko wtedy, gdy wszystkie porty mają prędkość 1 Gb/s lub 10 Gb/s.

Ostatnim idąc tym razem w dół stosu rozwiązaniem, o którym chciałabym dzisiaj napisać jest przełącznik warstwy 2 USW-Flex. Wyposażony w schowany za „zaślepką” (1) port GigabitEthernet z funkcją 802.3bt PoE++ oraz (4) porty GbE, obsługujące 802.3at PoE+. Rozwiązanie przemysłowe, odporne na warunki atmosferyczne. Obsługiwana temperatura pracy w zakresie -40 do 55°C z maksymalnym budżetem mocy PoE 46W.

Patrząc na zachodzące zmiany w rozwiązanych Ubiquiti, Klienci częściej i chętniej zaczynają sięgać po te produkty, które stają się coraz lepiej dostosowywane do wymagań wydajnościowych XXI wieku. Tak naprawdę spoglądając na ogół dotychczasowego portfolio, jedyne czego brakuje na obecną chwilę to przełączniki wyposażone w możliwość układania ich w stos. Dotychczasowe wprowadzone zmiany spowodowały, że rozwiązania Ubiquiti potrafią zaspokoić potrzeby, już nie tylko, użytkowników domowych czy małych/średnich firm, ale coraz chętniej po te rozwiązania mogą sięgać także właściciele większych infrastruktur sieciowych.

Autor: Maria Mirowska-Grzeszna

Zamieszczone grafiki pochodzą ze strony https://www.ui.com/