• 02-04-2019
  • Workplace
  • Grzegorz

Jak szybko i efektywnie wprowadzać nowe rozwiązania w firmie?

W przedsiębiorstwie, w którym pracownicy dzielą się wiedzą i technologiami, łatwiej i szybciej opracować nowe rozwiązania. Co więcej – takie wspólne działania są też dużo tańsze. Wie o tym firma QNAP, która w swoim portfolio produktowym skrywa więcej aniżeli urządzenia do magazynowania danych. Oferują nam możliwości zaplanowania i zbudowania całej firmowej sieci wymiany danych. Mamy przecież do dyspozycji urządzenia, które świetnie sprawdzą się w biurze, dając duże możliwości, równocześnie nie obciążając zbytnio portfela właściciela.

Na potrzeby artykułu, przyjmijmy hipotetyczną sytuację:

Fotograf, który postanowił założyć działalność gospodarczą, zdecydował się na wynajęcie biura i zatrudnienie 2 grafików, 2 dodatkowych fotografów oraz osobę zajmującą się marketingiem. Łącznie w biurze będzie 6 osób, z czego 3 pracowników bardzo często nie będzie dostępna w biurze. Wyzwanie, które stoi przed fotografem, to zbudowanie środowiska, zapewniającego wszystkim łatwość współpracy, bezpieczeństwo sieci i biurowca, reklamę w internecie oraz bezpiecznego przesyłania danych pomiędzy nimi a osobami z zewnątrz.

Na chwilę obecną mamy do dyspozycji tylko i wyłącznie dostarczony przez operatora modem, który zapewnia nam łącze internetowe. W klasycznym schemacie, zaraz za modemem, powinien stać router, który będzie zarządzał naszymi lokalnymi adresami IP, dystrybuował Wi-Fi, pełnił role zapory itp. Następne urządzenie, w które powinniśmy się zaopatrzyć, to przełącznik, który umożliwi nam podłączenie większej ilości urządzeń, korzystających z naszej sieci (drukarki, tv, telefony IP).

Zdecydowaliśmy się dodatkowo na zrobienie monitoringu w celu ochrony mienia firmy. W tym celu zakupiliśmy dedykowany rejestrator i połączyliśmy go z istniejącą infrastrukturą. Osoba z marketingu będzie dysponować telewizorem w celu demonstracji możliwości przedsiębiorstwa potencjalnym klientom. Finalnie musimy jeszcze zapewnić wspólną przestrzeń dyskową dla wszystkich, oraz możliwość bezpiecznego łączenia z zewnątrz.

W takim układzie posiadamy 4 urządzenia, którymi musimy zarządzać oraz serwisować. Dodatkowo w chwili tworzenia zdecydowaliśmy się na sieć 10GbE oraz bezprzewodową sieć 5Ghz, co znacząco wpłynęło na całość inwestycji, gdyż zarówno router jak switch, mogące obsługiwać taką przepustowość, sporo kosztują. Nie możemy sobie przecież pozwolić na wąskie gardła w naszej topologii. Dodatkowym minusem takiego rozwiązania jest backup.

Rejestrator posiada własne dyski twarde, dysk sieciowy, nie wspominając o zabezpieczniu danych z naszych komputerów. Należałoby do tego dołożyć kolejne urządzenie zbierające dane z pozostałych. Rozbudowa takich rozwiązań nie należy do najprostszych, ponieważ rozbudowa przestrzeni często wiąże się z zakupem nowych i drogich urządzeń. Połączenia VPN nie zapewniają nam możliwości caschowania danych, więc praca poza biurem na dużych graficznych plikach nie należałaby do przyjemnych – każdy plik będziemy musieli pobierać z lokalnego biura. Pozostaje jeszcze kwesita hostigu strony WWW, co oczywiście również wiąże się z postawieniem dodatkowego urządzenia hostingującego lub wykupieniem usługi na zewnątrz.

A jak by to wyglądało, jeżeli w momencie projektowania sieci postawilibyśmy na firmę QNAP?

W wizji tworzenia portfolio, firma QNAP postawiła na ich maksymalną skalowalność i możliwości łatwej rozbudowy. Zapewnia to nie tylko praktycznie dowolny sposób wyboru twardych dysków oraz dołączanie do NASa kolejnych jednostek rozszerzających, ale w wielu modelach użytkownicy mogą równocześnie dołożyć moduły z pamięcią RAM oraz wyposażyć urządzenia w szybkie dyski SSD M.2 lub rozbudować interfejsy sieciowe, wykorzystując wbudowane wolne gniazda PCIe. Technologia 10GbE oraz 5Ghz nie jest również żadnym problemem, gdyż QNAP stale dąży do wprowadzenia tych rozwiązań jako standard. Posiada gotowe rozwiązania do backupu, łączenia z zewnątrz via VPN, wbudowaną funkcjonalność systemu rejestrującego wideo, możliwość dystrybuowania łączności Wi-Fi a poprzez funkcję pełnej wirtualizacji oraz virtual switch możliwości naszego NASa nabierają zupełnie nowego znaczenia.

Skoro QNAP oferuję tak duże możliwości, naszą poprzednią topologię możemy uprościć w bardzo przyjemy sposób. Śmiało możemy zrezygnować z serwera VPN, routera, rejestratora kamer, dysku sieciowego i zastąpić je jednym urządzeniem z logo QNAP.

Wyposażony w kartę QWA-AC2600 oraz pobraną z App Center (wbudowany „sklep” z certyfikowanymi aplikacjami) aplikacją WirelessAP Station staje się punktem dostępu Wi-Fi, a po skonfigurowaniu DHCP naszym serwerem zarządzającym wewnętrzymi IP. Za pomocą wirtualnej maszyny możemy zainstalować system UTM, który będzie pełnił rolę naszego firewalla i zabezpieczy nas w sieci, a kolejna wirtualna maszyna może hostingować naszą stronę WWW.

W marcu 2018 r. tajwański producent wprowadził do oferty 8 i 12 portowe przełączniki sieciowe 10 GbE, a według zapowiedzi producenta na CES 2019 ma powstać urządzenie typu combo, które będzie zarówno urządzeniem NAS oraz switchem. Takie rowiązanie zapewnia wcześniejsze założenia dotyczące sieci 10Gbe oraz 5Ghz.

Rejestrator kamer to wbudowana funkcjonalność naszego urządzenia. Do dyspozycji mamy darmowe 8 kanałów , które możemy później rozszerzyć poprzez zakup odpowiednich licencji. Dobór odpowiednich kamer również nie powinien stanowić problemu, ponieważ obecnie QNAP wspiera ponad 5000 różnych modeli kamer. Dodatkowo zapewnia duże możliwości programowania nagrań, podglądu na żywo oraz ustawienia dodatkowych czujników, które mogą pełnić określoną rolę (przykładowo: od godz. 23 do godz. 5:00 rano w momencie wykrycia ruchu zawiadomi ochronę) .

Backup danych to jedna z podstawowych, a zarazem najważniejszych funkcjonalności urządzeń QNAP, które wciąż są rozwijane przez tajwańskiego producenta. Może odbywać się wewnątrz urządzenia za pomocą migawek, aczkolwiek to nie jedyna możliwość. Serwery QNAP zostały przetestowane we współpracy z większością popularnych profesjonalnych aplikacji do tworzenia kopii zapasowych oraz ze stosowanym w systemie macOS mechanizmem Time Machine.

Dokupując dodatkowego NASa, możemy również wyeliminować problem utrudnionej pracy zdalnej. Dane mogą być synchronizowane szyfrowanym połączeniem pomiedzy urządzeniami w czasie rzeczywistym, tym samym tworząc dodatkową kopię newralgicznych danych na zupełnie innym urządzeniu, które dodatkowo możemy przechowywać poza lokalizacją naszego głównego urządzenia. Producent posiada w ofercie urządzenia wielkością przypominające notes o rozmiarach B5. Oczywiście nie jest to jedyne rozwiązanie, gdyż QNAP oferuje postawienie i skonfigurowanie serwera VPN bezpośrednio i umożliwienie łączenia się za pomocą autorskiego rozwiązania QBelt z dowolnego urządzenia.

To oczywiście nie koniec. Wspomniany wcześniej „App Center” oferuje cały szereg aplikacji, zamieniające naszego QNAPa w wewnętrzny komunikator, klienta poczty, centrum multimedialne dla TV, stacją pobierań czy urządzenie do karaoke czy nawet gier. Jest to oczywiście tylko część możliwości, gdyż jeżeli coś nie jest dostępne poprzez oficjalne kanały zawsze zostają fora zwolenników tego typu rozwiązań, na których z pewnością znajdziemy niestandardowe rozwiązania.

Łatwość zarządzania gwarantuje przyjazny i przejrzysty system QTS, a konfiguracja jakiejkolwiek dodatkowej funkcjoanlości odbywa się poprzez przejście przez kreator konfiguracji. Ponadto wszystko mamy w jednym miejscu, co niewątpliwe ułatwia wyłapywanie jakichkolwiek nieprawidłowosci funkcjonowania naszej całej infrastruktury. Kontrolowanie stanu modułów dysków umożliwiają diody LED na urządzeniu, a po skonfigurowaniu odpowiedniej aplikacji możemy być informowani o jakiejkolwiek nieprawidłowości. Dodatkowo mamy mniejsze koszty utrzymania, a oczywistym jest, że w razie potrzeb możemy całość w łatwy sposób rozbudować.

Autor: Łukasz Lisatowicz